Farklı liglerde mücadele eden elit basketbolcuların yılmazlık ve problem çözme beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between resilience and problem solving skill levels of elite basketball players fighting in different leagues
- Tez No: 544287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAHİT ÖZDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı; elit düzeydeki basketbolcuların yılmazlık düzeyleri ile problem çözme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışmanın evrenini, 2017-2018 sezonunda Türkiye Basketbol Federasyonu'nda güncel lisansa sahip olan basketbolcular, örneklemini ise Türkiye Basketbol liglerinde mücadele elit olarak mücadele eden rastgele seçilmiş 160 kadın, 179 erkek toplam 339 basketbolcu oluşturmaktadır. Çalışmanın verilerini toplamak için Heppner ve Petersen tarafından geliştirilmiş, Şahin ve Heppner (1993) tarafından Türkçe' ye uyarlaması yapılan Problem Çözme Envanteri (PÇE) kullanılmıştır. Envanter 35 maddeden 6'lı likert ölçeğinden oluşmaktadır. Çalışmaya katılanların yılmazlık düzeylerini belirlemek için ise Gürgân' ın 2006 yılında geliştirdiği 50 soru ve 5' li likert tipine sahip olan Yılmazlık Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma kapsamında elde edilen verilerin istatiksel analizi ise SPSS programında gerçekleştirilmiştir. Verilerin normallik testi Kolmogorov-Smirnov testi ile yapılmıştır. Veriler normal dağılım göstermediğinden İkili değişkenlerde Mann-Whitney U testi, ikiden fazla gruplarda ise Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. İki değişken arasındaki ilişkiye ise spearman korelasyon testi ile bakılmıştır. Araştırmada katılımcıların cinsiyet, eğitim durumu gibi değişkenlerde yılmazlık düzeyleri ve problem çözme becerileri arasında anlamlı bir farklılık görülmezken; elit düzeyde spor yapma yılları ile yılmazlık düzeyleri arasında, yaş, medeni durum gibi değişkenler ile problem çözme becerileri arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Yılmazlık düzeyleri ile problem çözme becerileri arasında da negatif yönde %47'lik orta düzeyde ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is; This course aims to investigate the relationship between resilience levels and problem solving skills of elite basketball players. The universe of this study, the 2017-2018 basketball season have current license in Turkey Basketball Federation, randomly selected sample of the elite fighting in Turkey Basketball League struggling as 160 female, 179 male basketball player is a total of 339. In order to collect the data of the study, Problem Solving Inventory (PSI) which was developed by Heppner and Petersen and adapted to Turkish by Şahin and Heppner (1993) was used. The inventory consists of 6 items of 6 items. In order to determine the resilience of the participants, 50 questions and 5-point Likert type Resilience Scale were used. Statistical analysis of the data obtained within the scope of the study was performed in SPSS program. The normality test of the data was done by Kolmogorov-Smirnov test. Mann-Whitney U test was used for binary variables and Kruskal-Wallis test for more than two groups because the data were not distributed normally. The relationship between two variables was examined by spearman correlation test. While there was no significant difference between the resilience level and problem solving skills in the variables such as gender and educational status of the participants; A significant difference was found between the years of sporting years and the level of resilience between variables such as age, marital status and problem solving skills. There was also a moderate and significant relationship between the resilience levels and problem solving skills