Yeni tanı almış diyabetik maküler ödem olgularında intravitreal aflibercept tedavisi sonuçları
Outcomes of intravitreal aflibercept therapy for in naive patients with diabetic macular edema
  1. Tez No: 544312
  2. Yazar: ŞEFİK CAN İPEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Daha önce herhangi bir tedavi almamış diyabetik maküler ödem olgularında aflibercept tedavisinin etkinliği ve güvenilirliğinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır Gereç ve Yöntem: Ocak 2017 ile Aralık 2018 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Retina biriminde yeni tanılı diyabetik maküla ödemi için aflibercept tedavisi önerilmiş 75 hastanın 127 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastaların kayıtları dosya üzerinden retrospektif olarak incelendi. Tedavi öncesi ve tedavi sonrasına ait görme keskinlikleri, santral maküla kalınlık değerleri ve optik koherans tomografi bulguları kayıt altına alındı. Bulgular: 21-79 yaş aralığında olan 75 olgu çalışmaya dahil edildi. Olguların 38'i erkek (%50,7), 37'si kadın (%49,3) idi. Olguların yaş ortalaması 61,17±10,37 olarak tespit edildi. Ortalama takip süresi 10,24±6,27 ay olarak bulundu. Olguların tedavi öncesi en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ortalaması 0,57±0,43 logMAR iken takip süresi sonunda 0,34±0,35 logMAR olarak bulundu. Görme keskinliğindeki artış istatiksel olarak anlamlı idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the efficacy and safety of aflibercept therapy in patients with diabetic macular edema without any prior treatment. Materials and methods: Between January 2017 and December 2018, 127 eyes of 75 patients with newly diagnosed diabetic macular edema treated with aflibercept were included in the study. Records of the patients were retrospectively reviewed. Visual acuity, central macular thickness and optical coherence tomography findings were recorded before and after treatment. Results: Seventy - five patients with a range of 21-79 years were included in the study. 38 of the patients were male (50.7%) and 37 were female (49.3%). The mean age of the patients was 61.17 ± 10.37 years. The mean follow-up period was 10,24 ± 6,27 months. The best corrected visual acuity of the patients before treatment was 0.57 ± 0.43 logMAR and 0.34 ± 0.35 logMAR at the end of the follow-up period.