Pre-diyabetik ve yeni tanı almış tip 2 diyabetli hastalarda serum apelin-36 düzeyleri ile kardiyovasküler risk faktörlerinin karşılaştırılması
Comparison of serum apelin-36 levels and cardiovascular risk factors in pre-diabetic and newly diagnosed type 2 diabetic patients
  1. Tez No: 892458
  2. Yazar: ZEYNEP MİNE YALÇINKAYA KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖZDEN SERİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Pre-diyabet, insülin direnci ve β hücre disfonksiyonu ile karakterizedir. Pre-diyabetli kişiler kardiyovasküler hastalık ve Tip 2 DM gelişimi için riskli populasyondur. Yağ dokusu, pek çok adipokinleri salgılayan, metabolik yanıt veren endokrin bir organdır. Adipokinler; insülin direnci, insüline duyarlılık ve glukoz metabolizması ile yakından ilişkilidir. Yağ dokusunun salgıladığı adipokinlerin miktarındaki değişikliklerin bu hastalıkların patogenezinde rol oynadığı düşünülmektedir. Apelin ise yeni bir adipokindir. Serum apelin düzeylerinin obezitede insülin direnci ve hiperinsülinemi ile bağlantılı olarak arttığı bilinmektedir. Apelin; kardiyovasküler sistemde endotel-bağımlı, nitrik oksit (eNOS) aracılığıyla vazodilatasyon sağlamakta ve arteriyel kan basıncını azaltmaktadır. Çalışmamızı kontrol, IFG, IFG+IGT ve yeni tanı almış tip 2 DM olmak üzere 4 grup olarak planladık. Çalışmamızda serum Apelin-36 düzeyleri ile glukoz metabolizması ve kardiyovasküler risk faktörlerini yansıtan parametreler arasındaki ilişki incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Prediabetes is characterized with insulin resistance and β cell dysfunction. Prediabetic individuals have risk for cardiovascular disease and Type 2 DM. Adipose tissue is an organ that expresses several adipokine and has methabolic response. Adipokines are closely related with insulin resistance, insulin sensitivity and glucose metabolism. The difference between the adipokine levels that adipose tissue expresses is related with these disorders pathogenesis. Apelin is a newly identified Adipokine. Serum level of apelin is up-regulated by insulin resistance, obesity and hiperinsulinemia. Apelin decreases arterial blood pressure via vasodilatation induced by activation of the endothelial nitric oxide synthase (eNOS) in cardiovascular system. In this study, there are four groups as IFG, IFG+IGT, newly recognized type 2 DM and control group. We aim to investigate the relation between parameters of glucose metabolism, cardiovascular risk factors and serum apelin-36 levels.