Tıkınırcasına yeme bozukluğu olan ve olmayan eksojen obeziteli ergenlerde yürütücü işlevlerin ve dürtüselliğin değerlendirilmesi
Evaluation of executive functions and impulsivity in adolescents with exogenous obesity with and without binge eating disorder
- Tez No: 544311
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Amaç: Çalışmamızda, TYB tanılı eksojen obezitesi olan ve TYB tanısı olmadan eksojen obezitesi olan ergenlerde yürütücü işlevler ve dürtüsellik açısından değerlendirilmesi, yürütücü işlevlerde bozukluk olup olmadığının saptanması, dürtüsellikte artışın olup olmadığının saptanması ve bu özelliklerin birbirleri ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ek olarak, hastalık grupları sağlıklı kontrollerle de karşılaştırılmıştır. Obezite ve TYB'nin ayrı ayrı ele alınmasının her iki hastalığın yürütücü işlevler ve dürtüselliğin bileşenleri açısından farklılıkların değerlendirilmesini sağlayacağı ve bunun da hastalıkların etyolojisi, klinik gidişi ve uygun tedavisi ile ilgili katkıda bulunacağı düşünülmüştür. Yöntem: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dalı Polikliniği'nde ayaktan izlenen 13-18 yaşlar arası DSM-5 'e göre Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu tanısı alan obez (VKİ persentili yaş ve cinsiyete göre >95) 15 ergen ile Tıkınırcasına Yeme Bozukluğu tanısı almayan obez (VKİ persentili yaş ve cinsiyete göre >95) 14 ergen ve yaş,cinsiyet açısından hasta grubuna benzeyen, obez olmayan (VKİ persentili yaş ve cinsiyete göre
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Background: In our study, it was aimed to determine the executive functions and impulsivity and executive functions in children and adolescents with exogenous obesity diagnosed with binge eating disorder and who had exogenous obesity without a diagnosis of binge eating disorder. It is aimed to determine whether there is any impairment in executive functions, to determine whether there is an increase in impulsivity and to compare these characteristics with each other. In addition, disease groups were also compared with healthy controls. It was thought that the evaluation of obesity and BED separately, would contribute to the evaluation of differences in the components of executive functions and impulsivity, and this would contribute to the etiology, clinical course and appropriate treatment of diseases. Method: The study was followed-up at the outpatient clinic of Dokuz Eylül University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition. The study included obese (according to age and sex with BMI percentile > 95) patients between 13 and 18 years, 15 adolescents with binge eating disorder (according to DSM-5) and adolescents without BED. The study included 28 volunteer adolescents who were similar to the patient group about age and gender, were not obese (BMI