Limonlarda breatheway membran teknolojisinin kaliteye etkisi
Effect of breatheway membrane technology on the quality of lemons
- Tez No: 544337
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEÇKİN ADAY, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada Breathway membran teknolojisinin limon kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Limonlarda depolama boyunca ambalaj içerisindeki O2/CO2 oranı, titrasyon asitliği, pH, suda çözünür kuru madde, ağırlık kaybı, askorbik asit, sertlik, renk ve duyusal analizler yapılmıştır. Sonuçlara göre, Breathway membranları, istenilen optimum atmosfer koşullarını ambalaj içerisinde sağlayarak; asitlik, sertlik, askorbik asit, renk ve ağırlık kaybının depolama süresince değişimini kontrol grubuna göre daha iyi muhafaza etmiştir. Fakat incelenen özellikler bakımından, Breathway membranları arasında istatistiksel olarak bir fark tespit edilememiştir. Sonuç olarak; kullanılan Breatheway membranları, depolama süresince limonların kalitesinin korunmasında ve raf ömrünün uzatılmasında olumlu sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Breathway membrane technology on lemon quality were investigated. O2 / CO2 ratio inside the packages, titratable acidity, pH, total soluble solid content, weight loss, ascorbic acid, hardness, color and sensory analysis were performed during the storage. According to the results, Breathway membranes provided the optimum atmosphere conditions in packaging and maintained the acidity, hardness, ascorbic acid, color and weight loss changes better than the control group during the storage. However, no statistically significant differences were found between Breathway membranes. As a result, Breatheway membranes in the packages of the lemons had positive effects on maintaining the quality and extending the shelf life of lemons.