İzmir Alsancak Limanı'nın kruvaziyer yolcu taşımacılığında ana çıkış limanı olma potansiyeline yönelik delphi çalışması
Delphi study for the potential of port of İzmir as a homeport in cruise shipping
- Tez No: 544354
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN BAŞAR, PROF. DR. SELÇUK NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Deniz yolu ile yolcu taşımacılığı, insanlık denizlerden yararlanmaya başlayabildiğinden beri süre gelen bir taşıma şeklidir ve son dönemde yolcu taşımacılığı özelinde yapılan kruvaziyer gemiler sayesinde ülkeler için giderek artan bir öneme sahip bir turizm şekline dönüşmüştür. Kruvaziyer gemilerin bir ülkeye yatırım sağlayabilmesi için o ülkeye ait limanların seyir esnasında planlanan rota içerisinde olabilecek, gelen yolcu kapasitesini kaldırabilecek ve belli özelliklere sahip limanlardan olmaları gerekmektedir. Bu çalışma kapsamında İzmir Alsancak Limanı'nın kruvaziyer liman çeşitleri arasında Ana Çıkış Limanı olabilme potansiyeli incelenmiştir. Bu inceleme Delphi tekliği ile belli uzmanlar aracılığı ile yapılmıştır. İzmir'in kruvaziyer turizminde yer alan durumu ve Ana Çıkış Limanı (homeport) olabilmesi için yapılması gerekenler, çıkan analiz sonucuna göre belirlenmeye çalışılmıştır. Analiz sonucunda, İzmir Limanı'nın uluslararası kruvaziyer standartlarında bir liman seviyesine ulaştırılması için öncelikle liman ve liman çevresinin geliştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Passenger transportation by sea is a type of transportation since humanity has begun to get benefit from the seas and has recently become an increasingly important tourism destination for cruise ships thanks to cruise ships in the area of passenger transport. In order for cruise ships to be able to invest in a country, the ports belonging to that country must be in the planned route during the course of the journey and they must be capable of abolishing the incoming passenger capacity and being one of the ports with certain characteristics. Within the scope of this study, Izmir Alsancak Port should be considered as potential homeport among the type of cruise ports. This study was carried out by the experts of Delphi uniqueness. The situation of Izmir's cruise tourism and the necessity for being a homeport is tried to be determined according to the result of the analysis. As a result of the analysis, it is necessary to develop the port and port environment in order to bring the Izmir Alsancak Port to a port level in international cruise standards.