Entropik belirsizlik bağıntıları ve kuantum bilişim kuramındaki bazı uygulamaları
Entropic uncertainty relations and some applications in quantum information theory
- Tez No: 686883
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH VERÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Entropik belirsizlik bağıntıları (EBB), uzun zaman önce Heisenberg belirsizlik bağıntılarına alternatif olarak ortaya atılmıştır. Son yıllarda ivme kazanan, yoğun çalışılan ve uygulama alanları oldukça geniş bir konudur. Belirsizliği nicelendirilen entropinin standart sapmayla yer değiştirmesi, bu bağıntıların özellikle kuantum kriptoloji, dolanıklık tanıklıkları, koherenslik ve kuantum diskord gibi bir çok konuya uygulanmasını sağlanmıştır. Bilişim süreçlerinde, sisteme uygulanan uyuşumsuz (sıra değişmeyen) ölçümler arasında oluşan belirsizlikler için daha tutarlı ve sıkı (indirgenemez) alt sınırlar elde edilmesini sağlamıştır. Bu çalışmada öncelikle bir hafıza sistemine sahip olmayan sistemler için EBB ele alınmış, aynı zamanda bu bağıntıların tarihsel gelişimi incelenmiştir. Daha sonra bir hafıza sistemi varlığında bağıntıların nasıl geliştiği, elde edilen alt sınırların değişimleri ve kuantum korelasyonların uyuşumsuz ölçümler arasındaki belirsizlikler üzerine etkileri ele alınmıştır. Son olarak, bu bağıntıların bazı güncel uygulama alanları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Entropic uncertainty relations (EURs) have long been proposed as an alternative to Heisenberg uncertainty relations. In recent years, the subject has gained momentum, intensive study and application areas. With the replacement of entropy, quantifying the uncertainty, with standard deviation, these relations have been applied to many subjects such as quantum cryptology, entanglement witnessing, coherence and quantum discord. It has provided that more consistent and tight lower limits are obtained for the uncertainties between the measurement that will be applied to the system in the information processes. In this study, firstly, EURs are considered for systems that do not have a memory system, and the historical development of these relations is reviewed. Secondly, development of EURs,variations of lower bound and the effects of the quantum correlations on the uncertainties between incompatible measurements are discussed in the presence of a memory system. Finally, some current application areas of these relations are examined.