Modern vatandaşlık anlayışına bir eleştiri: Feminist vatandaşlık kuramı
A critique of modern citizenship: Feminist citizenship theory
- Tez No: 544382
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜLKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Vatandaşlık (yurttaşlık) kavramı, günümüz siyasal düşüncesinin en önemli unsurlarından biridir. Eski çağlardan günümüze kadar uzanan vatandaşlık anlayışı, zamanla bazı değişimlerden geçmiş ve bugün ki halini almıştır. Fakat şu durum gözden kaçırılmamalıdır ki“kadın”bu tanımın sürekli dışında tutulmuş gibidir. Modern vatandaşlık kuramlarının temel taşlarından biri olan eşitlik anlayışı, söz konusu kadınlar olduğunda o kadar da eşitlikçi değildir. Vatandaşlıktaki bu değişim sırasında kadınların kazandıkları haklar acaba onları ne kadar eşit vatandaş haline getirmiştir? Bütün dünyada, erkek egemenliği altında olan bir toplumsal ve siyasal yapı varken bu soruya yönelik olumlu bir cevap vermek mümkün değil gibidir. Bu çalışmada modern vatandaşlık kuramları çerçevesinde, feminist akımlar ve dünya anayasalarında yer alan eşit vatandaşlık kavramının kadını ne kadar içine aldığı incelenecektir. Çalışma, içerisinde feminizm temelli bir eleştiri barındırmakla birlikte eşitlik kavramının nasıl tanımlandığı üzerinde de durmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; vatandaşlığın tarihsel ve kavramsal çerçevesinden ve vatandaşlığın bu tarihi süreçte ne tür değişimler geçirdiğinden bahsedilecektir. Çalışmanın ikinci kısmında feminizmin tanımı ve feminizm akımları üzerinde durulacaktır. Çalışmanın üçüncü ve son kısmında ise Feminist ve Maskülen Vatandaşlık Kuramı üzerinde durulup dünya ülkelerinde yürürlükte olan anayasalarda kadının yeri ve modern vatandaşlık kuramlarının feminizm temelli bir incelenmesi yer alacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of citizenship is one of the most important elements of today's political thought. The understanding of citizenship from ancient times to today has undergone some changes over time and has become today. However, it should not be overlooked that“woman”seems to have been kept out of this definition. The notion of equality, which is one of the cornerstones of modern citizenship theories, is not so egalitarian when it comes to women. How equal rights of women during this change in citizenship has made them equal citizenship? It is not possible to give a positive answer to this question when there is a social and political structure under the male rule in the whole world. In this study, within the framework of modern citizenship theories, the concept of equal citizenship in feminist currents and world constitutions will be examined. The study also includes a feminism-based critique of how the concept of equality is defined. In the first part of the study; the historical and conceptual framework of citizenship and the changes that citizenship has undergone in this historical process. In the second part of the study, the definition of feminism and feminism currents will be emphasized. In the third and last part of the study, the feminist and masculine theory of citizenship will be focused on and the place of women in constitutions which are in force in world countries and a feminism-based examination of modern citizenship theories will take place.