Amatörler, uzmanlar, kâşifler: Türkiye'de video oyun çevirileri ve yerelleştirme süreci
Amateurs, experts, explorers: Video game localization practices in Turkey
- Tez No: 544450
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERNİŞAN EMİNE DEMİREL BOGENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çeviri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 486
Özet
Bu tez çalışması, Türkiye'de gönüllü ve profesyonel video oyun yerelleştirme pratiklerini bütüncül bir bakış açısıyla betimlemeyi amaçlamaktadır. Tez çalışması, çeviribilim, oyun çalışmaları ve üretim çalışmaları alanından ödünçlediği kavram örüntüsü ışığında oyun yerelleştirme pratiklerini bir üretim biçimi, yerelleştirme sürecine katılan uzmanları üreten tüketiciler, yerelleştirme sürecini üretici tüketim süreci, üretimi mümkün kılan emeği ücretsiz emek olarak kabul etmektedir. Üretim, emek ve ilişkisellik olmak üzere üç odağa sahip çalışma, yerelleştirme uzmanları, yerelleştirme işletmeleri, gönüllü yerelleştirme uzmanları, oyuncular, dağıtıcılar ve geliştiricilerin mücadelesine tanık olan alanı ise Pierre Bourdieu'nun alan ve sermaye kavramları ışığında iktisadi sermaye, oyun sermayesi, oyun sosyal sermayesi ve altkültür sermayesinin mücadele ve mübaledesi ile biçimlenen bir mücadele ve mübadele alanı olarak betimlemektedir. Çalışma, Türkiye'de video oyun yerelleştirme alanının, oyun endüstrisi ile oyun kültürü arasındaki sınırın muğlaklaştığı, gönüllü yerelleştirme topluluklarının çabalarının metaya dönüştüğü, profesyonel ve gönüllü üretim biçimlerinin iç içe geçtiği, oyuncu ve gönüllülerin çabası ile biçimlenen yarı amatör bir uğraş alanı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This Ph.D. dissertation aims to describe volunteer and professional video game localization practices in Turkey. Ph.D. dissertation has three focal points which are production, labor and relationship; which finally assess video game localization field within the framework of capital and field concepts of French Sociologist Pierre Bourdieu. The video game localization field is defined as a site of constant struggle and exchange where social, gaming, gaming social and subcultural capital is exchanged. This research defines localization practices as a mode of production; professionals and gamers participating localization process as prosumers, localization process as produsage and labor in the localization process as free labor. The fieldwork and analysis of the netnographic data gathered imply that video game localization practices in Turkey may be deemed as non-professional activities initiated and shaped by volunteer effort in which professional and volunteer production intersect and the borders between the gaming industry and culture vanish.