Servikal preinvaziv lezyonların ve tedavi şeklinin gebelik sonuçları üzerindeki etkisi
The effect of cervical preinvasive lesions and the way of their treatment on pregnancy outcomes
- Tez No: 544449
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AMAÇ: Servikal preinvaziv lezyon yönetimin gebelik sonuçları üzerindeki etkisini değerlendirmek ve eksizyon volümümün ilgili faktörlere etki edip etmediğini araştırmaktır. MATERYAL-METOD: Bu çalışmada Ocak 2008 - Aralık 2017 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Jinekolojik Onkoloji Bilim Dalı'nda servikal preinvaziv lezyon nedeniyle eksizyonel tedavi yapılan 1400 olgunun sonuçları retrospektif değerlendirildi. Tedavisi yapılan olguların büyük bir bölümünde (%90'dan fazlasında) eksizyonel tedavi yöntemi olarak LEEP kullanılmıştı. Hastalara ait veriler hasta kayıt dosyalarından ve patoloji raporlarından elde edildi. Gebelikle ilgili olan veriler ise telefon anketinde belirlenen parametrelere göre sorgulandı. Ulaşılabilen, anket sorularına yeterince cevap veren ve gebe kalan 86 olgu çalışma grubunu oluşturdu. Kontrol grubu olarak aynı yıllarda kliniğimize servikal patolojiler dışı şikayetlerle müracaat eden 1000 olgu tesadüfi seçilerek telefon anketine yeterince cevap veren 92 olgu kontrol grubu olarak belirlendi. Sonuçların istatistiksel analizi, SPSS Version 21 programında yapıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES : The aim of this study is to evaluate the effect of cervical preinvasive lesion management on pregnancy outcomes and to determine whether excision volume affects related factors. MATERIAL-METHOD: In this study, the results of 1400 patients who underwent excisional treatment for cervical preinvasive lesion in Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Gynecologic Oncology Department between January 2008 and December 2017 were evaluated retrospectively. LEEP was used as an excisional treatment method in more than 90% of the patients treated. Data of the patients were obtained from patient records and pathology reports. Data related to pregnancy were questioned according to the parameters determined in the telephone questionnaire. The study group consisted of 86 cases that were accessible, answered the questions sufficiently and became pregnant. The control group consisted of 1000 patients who applied to our clinic with complaints other than cervical pathologies in the same years. Statistical analysis of the results was performed with SPSS Version 21 program.