Sağlıklı bireylerde farklı tip egzersiz eğitimlerinin suprahyoid kas aktivasyonu, disfaji limiti ve dil basıncı kuvvetine etkilerinin karşılaştırılması
Comparision effects of different exercise trainings types on suprahyoid muscle activation, tongue pressure force and dysphagia limit in healty subjects
- Tez No: 544454
- Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR AYŞE KARADUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma sağlıklı bireylarda 8 haftalık 3 farklı egzersiz eğitimini içeren CTAR (Chin Tuck Against Resistance) egzersizleri, Shaker egzersizleri ve tarafımızca geliştirilen Theraband ile yapılan Chin Tuck egzersizlerinin suprahyoid kas aktivitesi ve kuvveti, disfaji limiti ve dil basıncı üzerine etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya 18-40 yaş arasında T-EAT10'den (Türkçe Yeme Değerlendirme Aracı) 3 puandan az alan 36 sağlıklı gönüllü birey (yaş ortalaması: 27.124.42 yıl) dahil edildi ve bireyler randomize olarak 3 gruba ayrıldı. Normalize edilmiş suprahyoid kas akvitasyonları, maksimum suprahyoid kas akvitasyonları ve disfaji limit ölçümleri yüzeyel Elektromoyografi ile, maksimum suprahyoid kas kuvvetleri ise dijital dinamometre kullanılarak değerlendirildi. CTAR egzersizinin Shaker egzersizine ve Theraband ile yapılan Chin Tuck egzersizine göre normalize edilmiş suprahyoid kas aktivasonunu daha fazla artrırdığı (p1
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to compare the effects of 8-week training sessions of 3 different exercises: Chin Tuck Against Resistance (CTAR), Shaker exercises and Chin Tuck exercise with Theraband developed by us, on suprahyoid muscle activity and strength, tonugue pressure and dysphagia limit in healty subjects. Thirty-six healthy volunteers age between 18-40 years o (age: 27.14 42 years) who received below 3 points from T-EAT10 (Turkish eating assessment tool) were included in the study and all participants were divided into 3 grups randomly. Normalized suprahyoid muscle activations, maximal suprahyoid muscle activations and dysphagia limit of pariticipants were assessed by superficial electromyography, and maximal suprahyoid muscle strenght were assessed by digital dynamometer. It was observed that the CTAR exercise activated the suprahyoid muscles at a higher level (p1