The relationship between uterine artery blood flow pattern and serum ischemia-modified albumin levels in pregnant women
Gebelerde uterin arter kan akım hızı paterni ve serum iskemi modifiye albumin düzeyi ilişkisi
  1. Tez No: 544453
  2. Yazar: TUBA BIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN ARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Gebelerde uterin arter Doppler velosimetresi incelemesi ile maternal serum iskemi modifiye albumin düzeyleri ve bunların gebeliğin hipertansif hastalıkları başta olmak üzere kötü perinatal sonuçlar arasındaki ilişkiyi saptamak METHOD: Çalışma 22-24. gebelik haftaları arasındaki 120 tekil gebe üzerinde yürütüldü. Gebeler uterin arter doppler bulgularına göre her grupta 30 gebe olacak şekilde 4 gruba ayrıldı. Gruplar uterin arterde bilateral, ipsilateral (plasental yüz ile aynı tarafta), kontralateral (plasental yüz olmayan tarafta) notch olan ve bilateral notch olmayan olarak tanımlandı. Tüm gebelerde maternal serum IMA düzeyi çalışıldı. Gebeler takip edilerek, gestasyonel hipertansiyon, preeklampsi, HELLP sendromu kapsayan perinatal komplikasyonlar ve yenidoğan sonuçları kaydedildi. Grupların karşılaştırılmasında Ki-Kare ve independent T testi kullanıldı. BULGULAR: Uterin arterde bilateral notch olan gebelerde, notch olmayanlara göre maternal serum IMA düzeyleri anlamlı derecede yüksek bulundu. Preeklampsi ipsilateral notch ve bilateral notch olan grupta en yüksek oranda saptandı. SONUÇ: Preeklampsi öngörüsünde uterin arter doppler incelemesi ve maternal serum IMA düzeylerinin kombine edilerek kullanılabilir. Geniş vaka serili prospektif çalışmayla tarama testi olarak etkinliğin araştırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To determine the relationship between uterine artery Doppler velocimetry and maternal serum ischemia-modified albumin levels and their relationship with adverse perinatal outcomes. METHODS: The study was conducted on 120 pregnant women with singleton pregnancy at 22-24 weeks of gestation. Pregnant women were allocated into 4 groups according to uterine arter doppler findings and each group consisted of 30 pregnant women. Groups were defined as bilateral notch in the uterine artery, ipsilateral (on the same side of the placental side), contralateral (on the another side), and no-notch. Maternal serum IMA levels were also measured. Pregnant women were followed up and perinatal complications including gestational hypertension, preeclampsia, HELLP syndrome and neonatal outcome were noted. Ki-kare and independent T test were used for statistical analysis. RESULTS: Maternal serum IMA levels were significantly higher in pregnant women with bilateral notch when compared to those with no-notch. The rate of preeclampsia was the highest in pregnant women with ipsilateral and bilateral notch. CONCLUSION: The combined use of maternal serum IMA measurement and uterine artery Doppler study may have a role in prediction of preeclampsia. However, this result needs to be supported with prospective studies.