İlkokul öğrencilerinin kütüphaneye karşı tutumlarının ve algılarının incelenmesi: Bilkent Erzurum İlkokulu örneği
Investigation of elementary school students attitude and perception to toward library: The Example of Bilkent Erzurum elementary school
- Tez No: 544461
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MALİK YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmanın temel amacı, ilkokul düzeyindeki öğrencilerin kütüphaneye, kitaba ve okumaya karşı tutumlarını ve algılarını çizdikleri resimler ve bunlara yönelik ifadeleri aracılığıyla ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini, Bilkent Erzurum İlkokulu'nda öğrenim görmekte olan şema öncesi dönem ve şematik dönem evresinde olan 6-10 yaş arasındaki 57 öğrenci oluşturmaktadır. Çocukların çizdikleri resimler ve resimlere ilişkin yorumlar toplanmış, elde edilen veriler çözümlenerek yorumlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden, sanat temelli araştırma tekniği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; öğrenciler resimlerinde kütüphaneye dair çoğu kavrama yer vermiştir. Öğrencilerin resimsel anlatımlarında ve resme dayalı yorumlarında kütüphaneye karşı algılarının, düşüncelerinin ve deneyimlerinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study is to reveal the attitudes and perceptions of the students at the elementary school level towards the library, book and reading through their expressions. The research consists of 57 students aged between 6 and 10 years who are studying at Bilkent Erzurum Elementary School and who are in the age of pre-symbolism and symbolism. Children's drawings and pictorial narratives were collected and the data were analyzed and interpreted. As a qualitative research method, art based research design was used in the research. As a result of the research, the students used most library themes on their illustrations. It was seen that students' perceptions, thoughts and experiences towards the library were seen in their pictorial narratives and picture-based interpretations.