Kültürel zekanın kültürlerarası duyarlılık üzerindeki etkisi
The effect of cultural intelligence on intercultural sensitivity
  1. Tez No: 544558
  2. Yazar: KÜBRA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAZLUM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüz koşulları içerisinde farklı kültürlere sahip bireyler ile sürekli etkileşim halinde bulunmaktayız. Farklı kültüre sahip birey ile hoşgörülü ve anlayışlı olacak şekilde kurulan iletişim bireylerin uyum içerisinde yaşamasını sağlamaktadır. Hoşgörülü iletişimin temeli kültürel zekâ olgusuna dayanmaktadır ve bu olgu sonradan geliştirilebilen bireysel yetenektir. Kültürel zekâ düzeyinin yüksek olması, kültürlerarası duyarlılığı da olumlu etkileyerek, bireyin farklı kültürlere karşı duyarlı ve uyumlu olmasını sağlamaktadır. Bu araştırmanın amacı; kültürel zekânın kültürlerarası duyarlılık üzerinde etkisi olup olmadığının belirlenmesidir. Rastgele örnekleme yöntemi ile anket uygulanarak Hatay, Gaziantep ve Kielce /Polonya' da bulunan 544 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre; kültürel zekâ boyutlarının kültürlerarası duyarlılığın alt boyutları iletişimde sorumluluk, kendine güvenme, hoşlanma, dikkatli olma boyutları üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Demografik özellikler değerlendirildiğinde; cinsiyet ve eğitim durumunun kültürel zekâ ve duyarlılık boyutları üzerinde etkili olmadığı görülmüştür. Elde edilen bulgulara göre, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, we are in constant interaction with individuals from different cultures. The communication, which is established in a way that makes it tolerant and understanding of individuals from different culture, ensures that the individuals live in harmony. The basis of tolerant communication is based on the phenomenon of cultural intelligence, which is the individual ability that can be developed later. The high level of cultural intelligence also affects the intercultural sensitivity positively, enabling the individual to be sensitive toward and compatible with different cultures. The purpose of this research is to determine whether cultural intelligence has an impact on intercultural sensitivity. The random sampling method was used to select respondents for the questionnaire, which was conducted with 544 people in Hatay, Gaziantep and Kielce / Poland. The data was evaluated using the statistical analysis method. According to the results of regression analysis; The dimensions of cultural intelligence have been found to have an effect on the sub-dimensions of intercultural sensitivity like responsibility, self-respect, happiness, and carefulness. When the demographic characteristics are evaluated, gender and educational status did not have an impact on cultural intelligence and sensitivity. According to the findings, recommendations were made.