İkinci dil olarak Türkçe öğrenen öğrenicilerin kültürlerarası duyarlılık düzeyleri
Intercultural sensitivity levels of students learning Turkish as a second language
  1. Tez No: 935626
  2. Yazar: CENNET ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kültürlerarası duyarlılık, bireylerin kültürlerarası iletişim becerileri ve kültürel farkındalık düzeyleriyle yakından ilişkilidir. Bu unsurların etkili biçimde gelişimi ise kültürel zekânın varlığına bağlıdır. Kültürel zekâ, kültürlerarası etkileşim süreçlerinin temel bileşenlerinden biri olarak değerlendirilmekte; kültürlerarası duyarlılığı yüksek bireylerin empatik ve hoşgörülü davranışlar sergilediği gözlemlenmektedir. Bu araştırmanın amacı, ikinci dil olarak Türkçe öğrenen öğrenicilerin kültürlerarası duyarlılık düzeylerini belirlemek ve bu düzeyleri çeşitli değişkenler açısından incelemektir. İkinci dil olarak Türkçe öğrenen öğrenicilerin kültürlerarası duyarlılık düzeyleri üzerinde etkisi incelenen değişkenler; cinsiyet, yaş, gelinen bölge, ana dil, bilinen yabancı dil sayısı, farklı ülke ya da kültürden arkadaşı/arkadaşları olma durumu, en son mezun olunan okul, Türkiye'ye geliş nedenleri, Türkiye'de kiminle yaşadıkları, Türkiye'de bulunma süreleri ve ekonomik durumlarıdır. Araştırmanın modeli betimsel araştırma kapsamında genel tarama modelidir. Çalışma grubunu 2023–2024 ve 2024-2025 eğitim-öğretim yıllarında Türkiye'de ikinci dil olarak Türkçe öğrenen 232 öğrenici oluşturmaktadır. Veri toplama aracı Chen ve Starosta (2000) tarafından geliştirilen ve Üstün (2011) tarafından Türkçeye uyarlanan Kültürlerarası Duyarlılık Ölçeği'dir. Veriler; tek yönlü varyans analizi (ANOVA), T testi ve Post-hoc LSD testleriyle çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ikinci dil olarak Türkçe öğrenen öğrenicilerin kültürlerarası duyarlılık düzeyleri arasında farklı ülke ya da kültürlerden arkadaşı olma durumuna ve Türkiye'de kiminle yaşadıklarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğunu göstermektedir. Araştırma sonuçlarına dayalı olarak farklı ülke ya da kültürlerden arkadaşı olma durumu ve Türkiye'de kiminle yaşadığı değişkenlerine yönelik derinlemesine bilgi edinmek amacıyla nitel araştırmaların yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Intercultural sensitivity is a construct closely associated with individuals' intercultural communication skills and levels of cultural awareness. The effective development of these elements depends largely on cultural intelligence, which is regarded as a fundamental component of intercultural interaction processes. Individuals exhibiting high intercultural sensitivity tend to demonstrate empathetic and tolerant behaviors. This study aims to identify the intercultural sensitivity levels of students learning Turkish as a second language and to examine these levels in relation to various demographic and contextual variables. The variables investigated include gender, age, region of origin, mother tongue, number of known foreign languages, having friends from different countries or cultures, last educational institution attended, reasons for coming to Turkey, living arrangements in Turkey, duration of stay, and economic status. Employing a descriptive survey model, the research sample comprises 232 learners enrolled in Turkish language programs during the 2023–2024 and 2024–2025 academic years. Data collection utilized the Intercultural Sensitivity Scale developed by Chen and Starosta (2000) and adapted into Turkish by Üstün (2011). Data were analyzed through one-way ANOVA, independent samples t-tests, and Post-hoc LSD tests. Findings revealed statistically significant differences in intercultural sensitivity related to having friends from different countries or cultures and living arrangements in Turkey, while no significant differences were found concerning other variables. Based on these results, it is recommended that qualitative research be conducted to obtain deeper insights into the effects of cross-cultural friendships and living situations on intercultural sensitivity.