Travma yaşamış annelerin tutumlarının çocuklarının psikososyal gelişimine etkisi üzerine nitel bir araştırma
A qualitative examination on the effects of attitude of mothers who experienced trauma towards their children
- Tez No: 544559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, travma yaşamış annelerin tutumlarının çocuklarının gelişimi üzerinde etkisinin ortaya konulması açısından incelenerek literatüre katkıda bulunmayı hedeflemektedir.Bu araştırma, evren olarak İstanbul ilindeki, danışmanlık talebi ile gelen 20 anne ile mülakatlar yapılarak verilen bilgiler doğrultusunda yorumlanmaya çalışılmıştır. Bu görüşmede annelerin travmatik yaşantılarının tanımlanması ve çocuklarının gelişimi üzerinde etkileri değerlendirilmiştir.Çalışma nitel desende tasarlanmış olup veriler yarı yapılandırılmış sorularla elde edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bilgiler doğrultusunda görüşülen 20 anne arasında travmanın ne şekilde yaşandığı ve en çok hangi duyguları etkilediği tespit edilmeye çalışılacaktır. Yapılacak olan çalışmada annenin yaşadığı travmanın çocukları tarafından karşılıklı olarak ne şekilde algılandığı üzerine olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to expand the literature on effects of the attitude of mothers with past traumatic experiences towards their children. This research will try to interpret the study as group of 20 mothers who live in Istanbul and receiving consultancy. With these interviews mothers' traumatic lives will be defined and their effect on the development of their children.Semi-structured interview will be used as the methodology of the study. This study will attempt to determine how the trauma was experienced and effected which emotions the most for the 20 mothers interviewed. The study will examine how the trauma of the mother is perceived by their children.