Toplu bakım verilen prematüre bebeklerde konfor düzeyinin belirlenmesi
Determining the comfort levels in premature infants that receive mass care
  1. Tez No: 544577
  2. Yazar: FATMA TOKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE GEÇKİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmanın evrenini Konya il merkezinde bulunan bir hastanenin YYBÜ'de tedavi ve bakım alan, gebelik yaşları ≥28 ve ≤ 37 hafta olan bebekler oluşturdu. Araştırmanın örneklemi 'olayın ortalaması incelenecek ise örnekleme alınacak sayının hesaplanması için' evreni bilinmeyen örneklem hesaplama formülü ile hesaplandı ve örnekleme 128 bebek alındı. Örneklem sayısının yeterliliği güç analizi ile desteklendi. Araştırmanın verileri; bebeğe ait özellikleri belirlemek amacıyla“Tanımlayıcı Bilgi Formu”,“Prematüre Bebek Konfor Ölçeği”(PBKÖ),“Toplu Bakım Uygulama Kontrol Listesi”ile Kasım 2017-Şubat 2018 tarihleri arasında toplandı. Araştırmanın bağımlı değişkenini araştırmada kullanılan prematüre bebek konfor ölçeğinden alınan konfor puanı, bağımsız değişkenini bebeğe ait tanımlayıcı bilgiler ve toplu bakım uygulama kontrol listesinde yer alan bakımlar oluşturdu. Veriler sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, tekrarlı ve bağımsız ölçümlerde varyans analizi ve Friedman testi, bağımsız gruplarda t testi, Kruskal Wallis testi ile analiz edildi. Önemlilik düzeyi p.05).
Özet (Çeviri)
This is a descriptive study that was carried out to determine the comfort levels of premature infants that receive mass care hospitalized at the Newborn Intensive Care Unit before care, right after care and one hour after care. The population of the study consisted of the infants with gestational ages of ≥28 and ≤ 37 weeks that received treatment and care at an NICU of a hospital that is located in the city center of Konya. For calculating the number of subjects to be included in the sample for examining the average status of the phenomenon, the sample size was calculated by a formula for an unknown population, and 128 infants were included. The sufficiency of the sample size was confirmed by power analysis. The data were collected between November 2017 and February 2018 by using a“Descriptive Information form”, the“Premature Infant Comfort Scale”(PICS) and the“Mass Care Implementation Checklist”. The dependent variable of the study was the comfort score obtained from PICS, while the independent variables consisted of the descriptive information about the infant and the care practices found in the checklist. The data were analyzed by frequencies, percentages, means and standard deviations, repeated- and independent-measures analysis of variance and Friedman test, independent-samples t-test and Kruskal Wallis test. Level of significance was accepted as p.05).