Gestasyonel diyabetes mellitus ve bozulmuş glukoz toleransı olan gebelerde oksidatif DNA hasarının demir düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between iron levels and oxidative DNA damage in pregnant women with gestational diabetes mellitus and impaired glucose tolerance
  1. Tez No: 544580
  2. Yazar: MEHMET OĞUZ ERBAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL HÜRAY İŞLEKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Gestasyonel diyabetes mellitus (GDM) ilk kez gebelik sırasında ortaya çıkan yüksek glukoz düzeyleri ile karekterize klinik bir bozukluktur; gebeliğin en sık rastlanan metabolik komplikasyonudur. Diğer yandan gebelerde demir eksikliği anemisine sık rastlanmaktadır. Demir büyüme ve gelişme için esansiyel bir iz element olsa da, anemik olmayan gebelerde demir takviyesi iatrojenik demir fazlalığını indüklemektedir. Demir fazlalığının oksidatif stres ve GDM'ye neden olduğu düşünülmektedir. Bu araştırmada GDM'li ve normal glukoz toleransı olan gebelerde, gebeliğin 11-14. haftaları ve 24-28. haftalarında alınan idrar ve kan örneklerinde kümülatif oksidatif stresin duyarlı göstergesi olarak oksidatif DNA hasarını referans yöntem sıvı kromatografi-tandem kütle spektrometri ile değerlendirmeyi ve vücut demir depo düzeyleri ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Araştırmamız prospektif bir çalışma olarak tasarlanarak Mart 2016-Ağustos 2018 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışma grupları, GDM (33) ve normal glukoz toleransına sahip kontrol grubu (84) olmak üzere 117 gönüllüden oluşturuldu. Çalışmaya katılan gebelerden 11-14. haftalarında, ve rutin 75 gr. glukoz ile tarama ve tanı testi (OGTT) için geldikleri 24-28. haftalarında sabah ilk idrar örnekleri alındı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı, Gebe Polikliniği'ne başvuran gebelerin demografik verileri ve oral demir takviyesi alıp almadıkları kayıt edildi. Rutin kontrol için alınan venöz kan örneklerinde açlık kan şekeri (AKŞ), HbA1c ferritin, hemogram değerleri ve idrar örneklerinde kreatinin ölçüldü. GDM tanısı 24-28 hafta OGTT sonuçlarına göre ADA 2017 kriterleri esas alınarak konuldu. GDM grubunun 3. ay 8-OH-dG düzeyleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu (p=0,006). GDM grubunun 6. ay 8-OH-dG düzeyleri de kontrol grubuna göre yüksek bulunmakla birlikte istatistiksel bir anlamlılık gözlenmedi. GDM grubunun 3. ay AKŞ değerleri ile 6. ayda yapılan OGTT 0., 1. ve 2.
Özet (Çeviri)
Gestational diabetes mellitus (GDM) is a clinical disorder characterized by high glucose levels occurring for the first time during pregnancy; the most common metabolic complication of pregnancy. On the other hand, iron deficiency anemia is common in pregnant women. Although iron is an essential trace element for growth and development, iron supplementation in non-anemic pregnant women induces iatrogenic iron excess. Iron excess is thought to cause oxidative stress and GDM. In this study, we evaluated oxidative DNA damage as a sensitive indicator of cumulative oxidative stress in urine and blood samples taken at 11-14 weeks and 24-28 weeks of gestation in pregnant women with GDM and normal glucose tolerance. We also aimed to examine the relationship between the levels of DNA damage products and iron status. Our study was designed as a prospective study between March 2016 and August 2018. The study groups were composed of 117 volunteers, GDM (33) and control group (84) with normal glucose tolerance. The first urine samples at morning were taken in 11-14. weeks from the pregnant women who participated in the study and at the 24-28. weeks when they had visited for routine 75 g. glucose screening and diagnostic test (OGTT). Demographic data and oral iron supplements status of the pregnant women were recorded who applied to the Department of Obstetrics and Gynecology, Pregnant Polyclinic. Urinary creatinine and fasting blood glucose (FBG), HbA1c, ferritin, hemogram values were measured in venous blood samples taken for routine control. The diagnosis of GDM was made according to ADA 2017 criteria using OGTT results for 24-28 weeks. In the third month, 8-OH-dG levels of GDM group were significantly higher than the control group (p = 0.006). Although the 8-OH-dG levels in the sixth month of the GDM group were higher than the control group, no statistical significance was observed.