Serum visfatin düzeyinin gestasyonel diyabetes mellitus tanısındaki rolü
  1. Tez No: 727896
  2. Yazar: BAHADIR DEMİRLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kocaeli Derince Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Giriş ve amaç: Gestasyonel Diyabetes Mellitus gebelik öncesi olmayan ve gebeliğin ilk 3 ayından sonra ortaya çıkan bozulmuş glukoz metabolizması olarak tanımlanır. Visfatin adipoz dokudan salgılanan insülin benzeri etki gösteren yeni bir adipositokindir. Bu çalışmada 75 gr OGTT sonucuna göre GDM tanısı koyulan gebeler ile 75 gr OGTT sonucuna göre normal glukoz toleransı olan gebelerin serum visfatin düzeyleri karşılaştırılmıştır.Amacımız visfatinin GDM tanısında daha kolay uygulanabilir bir biyokimyasal belirteç olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. Gereç ve yöntemler:Bu çalışmada; 2022 Şubat – 2022 Mayıs tarihleri arasında, SBÜ Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniği'ne başvuran 18-35 yaş arası ve son adet tarihine göre 24-28 haftalar arasında, Pregestasyonel Diyabet tanısı olmayan gebelere GDM taraması amacıyla 75 gr OGTT yapıldı. GDM tanısı koyulan 25 gebe ve normal glikoz toleransı olan 25 gebenin serum visfatin düzeyleri karşılaştırıldı. Bulgular:Serum visfatin düzeyleri açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmaktadır (p:0,011). GDM grubunun serum visfatin düzeyi kontrol grubundan anlamlı derecede daha düşüktür. Yaş, VKİ ve GDM öyküsüaçısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Sonuçlar:GDM'li kadınlarda serum visfatin düzeyi kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük bulundu.Serum visfatin düzeyinin, GDM tanısında kullanılabilmesi için daha çok sayıda çalışmaya ihtiyaç olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Gestational Diabetes Mellitus is defined as impaired glucose metabolism that does not occur before pregnancy and occurs after the first 3 months of pregnancy. Visfatin is a novel adipocytokine secreted from adipose tissue with insulin-like effects.In this study, serum visfatin levels of pregnant women diagnosed with GDM according to 75 g OGTT results and pregnant women with normal glucose tolerance according to 75 g OGTT results were compared.Our aim is to investigate the usability of visfatin as an easily applicable biochemical marker in the diagnosis of GDM. Materials and methods:In this study; Between February 2022 and May 2022, 75 g OGTT was performed for GDM screening to pregnant women aged 18-35 years who applied to SBU Kocaeli Derince Training and Research Hospital Gynecology Clinic and were between 24-28 weeks according to the last menstrual period and were not diagnosed with Pregestational Diabetes.Serum visfatin levels of 25 pregnant women diagnosed with GDM and 25 pregnant women with normal glucose tolerance were compared. Results:There was a significant difference between the groups in terms of serum visfatin levels (p:0.011).The serum visfatin level of the GDM group is significantly lower than the control group.There was no significant difference between the groups in terms of age, BMI and GDM history. Conclusion:Serum visfatin level was found to be significantly lower in women with GDM compared to the control group.It was thought that more studies are needed to use serum visfatin level in the diagnosis of GDM.