Yeni geliştirilen propolis içerikli vernik formülasyonlarının remineralizasyona etkilerinin fluorid vernikleri ile karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative study of newly developed propolis varnish formulations with fluoride varnishes for effects on remineralization
  1. Tez No: 544585
  2. Yazar: PINAR ALGÜL ÖZEKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ÖZDEMİR ÖZENEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Diş hekimliğinde remineralizasyonun önem kazanmaya başlamasından bu zamana kadar birçok materyal ve yöntem geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, fluorid verniklere (NaF ve NaF-ACP) alternatif olabilecek propolis içerikli verniklerin (propolis-kitosan, propolis-Carbopol®) başlangıç çürük lezyonları üzerine etkisinin, yüzey mikrosertlik ve Mikro Bilgisayarlı Tomografi (Mikro-BT) cihazı ile mineral yoğunlukları bakımından karşılaştırılmasıdır. Çalışmada yapılan her iki deney için 10'ar adet örnek içeren 5'er grup oluşturuldu. Örneklerde yapay çürük lezyonları oluşturulduktan sonra vernikler uygulandı ve pH döngüsüne tabi tutuldu. Başlangıç, demineralizasyon sonrası ve pH döngüsü sonrasında yüzey mikrosertlik değerleri (VSN) ve mineral yoğunlukları hesaplandı. Bu tez çalışmasının istatistiksel analizleri NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA) paket programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Algül Özekici P. 2019. Comparative Study of Newly Developed Propolis Varnish Formulations with Fluoride Varnishes for Effects on Remineralization. Yeditepe University Institute of Health Sciences, Doctorate Thesis, İstanbul. Many products and methods have been developed since the introduction of the concept of remineralization in to dentistry. The aim of this study is to compare the effects of propolis-containing varnishes (propolis-chitosan, propolis-Carbopol®) as an alternative to fluoride varnishes (NaF and NaF-ACP), for initial caries lesions on surface microhardness and mineral density using Micro Computed Tomography (Micro-CT). For each of the experiments, 5 groups with 10 samples were formed. In the samples, after the formation of artificial caries lesions, varnishes were applied and subjected to pH cycling. Surface microhardness values (VSN) and mineral densities were calculated for initial, after demineralization and after pH cycle stages. In this study, statistical analysis was done by NCSS (Number Cruncher Statistical System) 2007 Statistical Software (Utah, USA).