Multipl skleroz hastalarında difüzyon tensör görüntüleme
Diffusion tensor imaging in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 544597
  2. Yazar: KAAN ALİŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZAN SANHAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: MS hastalarının normal görünümlü beyaz cevher alanlarındaki mikroyapısal değişiklikleri Difüzyon Tensör MRG ile kantitatif olarak tespit etmek Gereç-Yöntem: Bu araştırmada 15 MS hastası ve 15 kontrol grubu birey Difüzyon Tensör MRG ile değerlendirildi. Hem hasta hem kontrol gruplarında korpus kallosum, periventriküler ve sentrum semiovale beyaz cevher alanları ile hasta grubun toplam 32 plağından, plak çevresindeki ve plağın kontralateral simetriğindeki normal görünümlü beyaz cevher alanlarından (NGBC) region of interest (ROI) yöntemi ile Fraksiyonel Anizotropi (FA) ve Görünür Difüzyon Katsayısı (ADC) ölçümleri yapılarak istatistiksel açıdan analiz edildi. Bulgular: FA ölçümlerinde hasta grupta korpus kallosum ve sentrum semiovalede anlamlı düşüklük gözlenmiştir. Plak çevresindeki NGBC alanlarında plağın kontralateral hemisferdeki simetriği ile karşılaştırıldığında FA değerinde düşüklük söz konusudur. ADC ölçümlerinde hasta grupta korpus kallosumun genusunda anlamlı yükseklik mevcuttur. Hasta grubun genusunda hem FA hem ADC, spleniumunda FA ve periventiküler NGBC'sinde ADC asimetrisi gözlenmiştir. EDSS skoru arttıkça genuda FA değerinde anlamlı azalma saptanmıştır. Ayrıca sağlam bireyleri tahmin etmede korpus kallosumda cut-off değer belirlenmeye çalışılmıştır. Sonuç: DTG verilerinin kantitatif analizi ile MS hastalarının NGBC'sinde anormallikler ortaya konmuştur. DTG, MS hastalarında beyaz cevher hasarının erken saptanmasında faydalı olabilir ve MS hastalarının ileriye dönük çalışmalarında klinik sonucun ve tedaviye yanıtın öngörülmesinde kullanılabilir. MS şüphesi olan hastalarda rutin MRG protokollerine DTG için kısa süreli sekans eklenerek, daha yüksek popülasyonlu çalışmalar yürütülerek elde edilecek beyaz cevher cut-off DTG kantitatif değerleri ile MS hastalığının tanısı desteklenebilir veya dışlanabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To quantitatively determine microstructural changes in normal appearing white matter areas of MS patients using Diffusion Tensor MRI. Materials and Methods: In this study, 15 patients and 15 control subjects were evaluated by Diffusion Tensor MRI. Fractional Anisotropy (FA) and Diffusion Coefficient (ADC) measurements were made by using region-of-interest (ROI) method of 32 plaques, normal appearing white matter areas (NAWM) from the peri-plaque and symmetrical white matter of the patient group with corpus callosum, periventricular and centrum semiovale white matter areas of both patient and control groups and statistical analysis was performed. Findings: There was a significant FA decrease in corpus callosum and centrum semiovale in patient group. In the NAWM areas around the plaque, there is a low FA value compared to the symmetry of the plaque in the contralateral hemisphere. Significant height increase of the corpus callosum was present in the patient group during ADC measurements. In genu both FA and ADC, in splenium FA and in periventricular NAWM ADC asymmetries was observed in the patient group. As the EDSS score increased, a significant decrease in FA value was detected in the genus. In addition, cut-off value was determined in corpus callosum in order to predict healty individuals. Conclusion: Quantitative analysis of DTI data revealed abnormalities in the NAWM of MS patients. DTI can be used as a predictive indicator of clinical outcome and response to treatment in the early detection of white matter damage and prospective studies of MS patients. For patients with suspicion of MS, the diagnosis can be supported or excluded by the addition of short-term sequence for DTG to routine MRI protocols and determining white matter cut-off DTG quantitative values to be obtained by carrying out studies with higher populations.