Hemşirelerin dinleme ve problem çözme becerileri
Nurses' listening and problem-solving skills
- Tez No: 544678
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMANUR KUMRAL ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerin dinleme becerisi düzeylerini ve problem çözme becerilerine ilişkin algılarını belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikteki araştırma Bursa İlinde bir üniversite hastanesinde çalışmakta olan 395 hemşire ile gerçekleştirildi. Verilerin toplanmasında Bilgi Formu, Dinleme Becerisi Ölçeği ve Problem Çözme Envanteri kullanıldı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Student's t test, One-way ANOVA test, Pearson Korelasyon Analizi kullanıldı. Bulgular: Hemşirelerin yaş ortalaması 33.38±5.29 yıl olup, %85.6'sı kadın, %53.2'si lisans mezunu ve %30.6'sı 6-10 yıl mesleki deneyime sahiptir. Hemşirelerin Dinleme Becerisi Ölçeği puan ortalaması 57.21±5.25 olarak, Problem Çözme Envanteri (PÇE) toplam puan ortalaması ise 80.86±12.81 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The research was performed to determine nurses' own perceptions regarding their problem-solving skills and their listening skill levels. Material and Method: This descriptive study was carried out with 395 nurses working in a university hospital in Bursa. Data were collected with the Information Form, Listening Skill Scale and Problem-Solving Inventory. Descriptive statistics, Student's t test, One-way ANOVA test and Pearson Correlation Analysis were used to evaluate the data. Results: Nurses had a mean age of 33.38±5.29 years, 85.6% were females, 53.2% had bachelor's degree and 30.6% had 6-10 years of occupational experience. Their mean overall score from the Listening Skill Scale was 57.21±5.25 and their mean overall score from the Problem-Solving Inventory (PSI) was 80.86±12.81.