Ekonomik ve siyasi olayların CDS primleri ve ülke kredi notları üzerine etkisi
The impact of economic and political events on CDS spreads and sovereign credit ratings
- Tez No: 405632
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT YALÇINER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma Türkiye'nin kredi derecelendirme notları ile kredi temerrüt swap primlerinin birbiri üzerindeki etkisinin belirlenmesi ve Türkiye'yi etkileyen olaylara kredi derecelendirme notları ile kredi temerrüt swap primlerinin tepkisinin ölçülerek hangisinin Türkiye'nin kredi değerliliğinin belirlenmesi noktasında daha iyi bir gösterge olduğunun ortaya koyulması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 01.01.2007 ile 22.04.2014 tarihleri arasındaki dönemi kapsayan 1906 gözlemlik bir veri setiyle, çoklu doğrusal regresyon modelleri ve vektör otoregresif modeller kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre, olayların kredi derecelendirme notları ve kredi temerrüt swap primleri üzerinde pozitif ya da negatif etkisi bulunmaktadır. Vektör otoregresif analiz sonuçlarına göre ise, kredi derecelendirme notları ile kredi temerrüt swapları arasında bir etkileşim tespit edilememiştir. Öte yandan kredi temerrüt swapları, kredi derecelendirme notlarına nazaran olayların yansımaları açısından daha iyi bir gösterge niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted with the aim of determining the effect of Turkey's credit ratings and credit default swap premiums on one another and establishing which one is the better indicator of identifying Turkey's credit standing by measuring the reaction of credit ratings and credit default swap premiums to events affecting Turkey. The analyses in this study have been conducted by using a data set of 1906 observations comprising the period between 01.01.2007 and 22.04.2014 and, multiple linear regression models and vector autoregressive models. According to the results of multiple linear regression analysis, events have a positive or a negative effect on credit ratings and credit default swap premiums. While according to the results of vector autoregressive analysis, no interaction has been detected between credit ratings and credit default swap premiums. On the other hand, credit default swaps have the quality of being a better indicator in terms of event reflections when compared to credit ratings.