The EU's official approach to the rule of law and democracy credentials in the enlargement policy: A case study on turkey between 1998 and 2016
AB'nin genişleme politikası kriterlerinden olan hukukun üstünlüğü ve demokrasi ehliyetlerine resmi bakış açısı: 1998- 2016 yılları arasında Türkiye üzerine vaka çalışması
- Tez No: 544744
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN TÜRKEŞ KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu tez çalışması, Avrupa Birliği (AB) adaylık siyasi kriterleri içerisinde bulunan demokrasi ve hukukun üstünlüğü kavramlarının, AB resmi yaklaşım çerçevesinde nasıl şekillendirildiği sorusunun yanıtlarına odaklanmıştır. Bu bağlamda, araştırma sorusunda AB'nin resmi yaklaşımlarını öne çıkardığı için, aday ülkelerin üyelik kriterleri özelindeki performanslarını değerlendirmek üzere Avrupa Komisyonu tarafından yayımlanan ilerleme raporlarının ilgili içeriklerini analiz etmiştir. Türkiye'nin adaylık süreci, şimdiye kadar AB'ye aday olmuş ülkeler arasında en uzun süreyi deneyimlediği ve Avrupa Komisyonu tarafından en fazla sayıda ilerleme raporu ile değerlendirildiği için vaka olarak seçilmiştir. Güncel literatürde, Türkiye için hazırlanan ilerleme raporlarının tamamı değerlendirilerek AB'nin üyelik siyasi kriterleri içerisinde bulunan demokrasi ve hukukun üstünlüğü ehliyetlerine olan yaklaşımının analiz edildiği bir çalışma yayınlanmamıştır. Bu çalışma, AB'nin siyasi üyelik criterleri içerisinde bulunan demokrasi ve hukukun üstünlüğü ehliyetlerine bakış açısını tespit etmek üzere, Türkiye İlerleme Raporları'nın (1998- 2016) ilgili içeriklerini, literatür ile birlikte değerlendirmiş, AB'nin bu kavramlara resmi yaklaşımını analiz etmiştir. Nihai sonuç ise AB'nin üyelik siyasi kriterleri içerisinde bulunan demokrasi ve hukukun üstünlüğü kavramları üzerinde oluşturduğu resmi bakış açısının farklı gerekçelendirmeler özelinde rasyonel ve konstrüktivist kurumsalcı çerçevelerde temellendirdiğidir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the research question of that how the European Union (EU) constitutes its official approach on the rule of law and democracy credentials of a candidate country. As emphasizing the EU's official approach in the research question; the primary data is determined as the Progress Reports which are issued for evaluation of candidate's performance on accession criteria annually by the European Commission. The case of Turkey's candidacy process, with its long history and delivering the Progress Reports since 1998, provides a comprehensive and consistent data to understand the EU's approach on the rule of law and democracy credentials in the accession conditionality. In the current literature, there is no an overall study as an academic evaluation of the Progress Reports for Turkey, regarding the analysis of the EU's approaches on democracy and the rule of law credentials in the political conditionality. In this respect, the related content for the rule of law and democracy parameters in the Progress Reports for Turkey between 1998 and 2016 are analyzed with the dominant literature to explain the EU approaches on these credentials. The overall findings are that the EU sets different approaches to the rule of law and democracy credentials based on the related components and reasoning in the framework of the rationalist and constructivist institutionalist paradigms.