Öğrenciler ve ebeveynlerindeki sosyal fobi düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social foby levels in students and parents
  1. Tez No: 544745
  2. Yazar: AHMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLŞAH SEYDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Araştırmanın amacı, öğrencilerde ve bu öğrencilerin ebeveynlerinde sosyal fobi görülme sıklığı ve bu ikisi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Kesitsel bir çalışma olarak tasarlanan araştırma, 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında Nisan 2018- Mayıs 2018 tarihleri arasında Adana merkez ilçelerinde tesadüfi olarak seçilen 4 ortaokul ve 8 lisede yapılmıştır. Ortaokulların 8, liselerin 9 ve 10. sınıflarda öğrenim gören 178 kız, 190 erkek olmak üzere toplam 368 öğrenci örnekleme alınmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik değişkenlerden oluşan bireysel bilgi formu, liebowitz sosyal kaygı ölçeği kullanılmıştır. Belirgin düzeyde sosyal fobi görülme sıklığı hem çocuklarda (%17,1) hem de ebeveylerde (%13,6) yüksektir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the frequency of social phobia in the students and their parents and to examine the relationship between them. The study which was designed as a cross-sectional study, was conducted between April 2018 and May 2018 in 4 middle schools and 8 high schools which were randomly selected in the central districts of Adana in the 2017-2018 academic year. A total of 368 students, 178 of whom were female and 190 were male, were enrolled in the 8th, 10th and 10th grades of secondary schools. Individual information form, sociodemographic variables prepared by the researcher and liebowitz social anxiety scale were used as data collection tools. The prevalence of obvious social phobia is high in both children (17,1%) and parents(13,6%).