Three essays on the firm size distribution in Turkey
Türkiye'de firmaların büyüklük dağılımı üzerine üç deneme
- Tez No: 544758
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DONDURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma Türkiye'de 2005 ve 2016 yılları arasında bulunan firmaların büyüklük dağılımları ile ilgili üç bağımsız makaleden oluşmaktadır. İlk makalede Gibrat Yasası'nın, bir diğer adıyla Orantılı Etki Yasası'nın, Türkiye'de geçerliliği sorgulanmıştır. Firmaların heterojenliğinden faydalanabilmek için veriye rassal parametre tahmin yöntemi tercih edilmiştir. Literatürdeki kısmen zayıf ya da karma sonuçlara karşın mevcut yöntem eldeki tam veri setine uygulandığında Gibrat Yasası güçlü bir şekilde reddedilmiştir. İkinci makalede Türkiye'deki firmaların büyüklük dağılımının belirtilen dönem içerisindeki evrimi verinin farklı katmanları göz önüne alınarak ve yoğunluk grafikleri kullanılarak incelemektedir. Analizde Küresel Finansal Krizin en Türk firmalarında bıraktığı kalıcı etkiler ve büyüme trendlerinin değişimi gösterilmiştir. Ayrıca dönemsel olarak firma gruplarına karşı seleksiyonun eksikliği ve bazı grupların adaptasyon sorunlarına işaret edebilecek bulgular elde edilmiştir. Son makalede ise firma büyüklük dağılımın Pareto ya da lognormal dağılım ile yakınsanabilirliği incelenmiştir. Sonuç olarak Türkiye'de firmaların Pareto dağılmadıkları gösterilmiştir. 2008 ve 2011 yıllarında dağılımda gözlenen aşırı aykırılık yanında, firma büyüklük dağılımının 2006, 2007, 2010, 2015 ve 2016 yıllarında en azından kuyrukta lognormal dağılım ile iyi derecede yakınsanabildiği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a combination of three independent articles regarding the firm size distribution in Turkey for the period between 2005 and 2016. The first one looks for the validity of the Gibrat's Law, i.e. the Law of the Proportionate Effect, in Turkey. A random parameters estimation model is considered to make use of the heterogeneity of individual firms. Unlike the somehow weak results of the rejecting studies from the literature, with the present method and a complete dataset, Gibrat's Law is strongly rejected. The second article surveys the evolution of the firm size distribution in Turkey for the subjected period through detailed data decomposition and density estimations. The analysis exhibits permanent effects of the Global Financial Crisis to Turkish businesses as derailing the growth trend of oldest firms. It further presents the lack of selection and resistence against adaptation among firm groups in the economy. The final article compares the fit of Pareto and lognormal distributions to the firm size distribution. It is concluded that Turkish firm sizes are not Pareto distributed. While extremely divergence is observed in 2008 and 2011, lognormal distribution well approximates the tail for the years 2006, 2007, 2010, 2015 and 2016.