Three essays on energy economics
Enerji ekonomisi üzerine üç makale
  1. Tez No: 833457
  2. Yazar: HAKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez, Türkiye'deki enerji tüketimini ve etkinliğini çeşitli açılardan kapsamlı bir şekilde inceleyen üç ayrı makaleden oluşmaktadır. İlk makale, özellikle toplam, sanayi ve konut sektörlerinde olmak üzere iller genelinde elektrik tüketimindeki yakınsamayı incelemek için geleneksel testler ve kümelenme algoritması kullanmaktadır. Geleneksel testler tüm tüketici gruplarında yakınsamayı gösterirken, kümelenme analizi ayrı denge noktalarının varlığını ortaya koymaktadır. Kulüp yakınsama analizi konut tüketiminde tam yakınsamayı desteklerken, sanayi ve toplam elektrik tüketiminde farklı yakınsama dinamikleri ve kararlı durum seviyelerine sahip farklı kulüpler belirlemiştir. Ayrıca gelir, endüstriyel faaliyetler ve uluslararası ticaretin toplam elektrik tüketimindeki kulüp oluşumu ile pozitif ilişkili olduğu bulunmuştur. İkinci makale, firma düzeyindeki verileri kullanarak Türk imalat sanayi enerji tüketiminin itici güçlerini incelemektedir. Logaritmik Ortalamalı Divisia Endeks Ayrıştırma (LMDI) yaklaşımının kullanıldığı bu çalışma şu dört bileşeni tanımlamaktadır: Faaliyet seviyesindeki değişimler, sektörler arasındaki yapısal değişimler, sektör içindeki firmalar arasındaki yapısal değişimler ve firma enerji yoğunluğundaki değişimler. Sonuçlar, faaliyet ve yoğunluk etkilerinin imalat enerji kullanımının değişiminde en önemli faktörler olduğunu ortaya koymaktadır. Üçüncü makale, firma düzeyindeki mikro verileri kullanarak Türk imalat sanayinde enerji etkinliğini analiz etmektedir. Firma düzeyinde enerji etkinliklerini tahmin etmek için stokastik sınır yaklaşımı ve veri zarflama analizi kullanılmıştır. Ayrıca stokastik sınır analizinde bir verimsizlik modeli tahmin edilmektedir. Sonuçlar, Türk imalat sanayinde enerji etkinliğini artırma potansiyeli olduğunu göstermektedir. Verimsizlik modeli, firma büyüklüğünün, enerji fiyat seviyesinin, karlılığın ve toplam enerji kullanımındaki elektrik payının etkinliğe olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Ayrıca, yabancı sermayeli ve uluslararası ticaret yapan firmalar daha yüksek enerji verimliliği sergileme eğilimindedir. Ancak, sübvanse edilen firmalar edilmeyen firmalardan daha az enerji etkin bulunmuştur. Ek olarak, firma yaşının enerji etkinliği üzerindeki etkisinin ikinci dereceden, kapasite kullanım oranının etkisinin ise ekseriyetle negatif olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis comprises three distinct essays that comprehensively examine energy consumption patterns and energy efficiency in Turkey from multiple perspectives. The first essay employs conventional tests and a clustering algorithm to explore convergence patterns in electricity consumption across provinces, specifically in total, industrial, and residential sectors. While traditional tests indicate convergence in all consumer groups, the cluster analysis reveals the presence of separate equilibrium points. Club convergence analysis supports full convergence in residential consumption but identifies distinct clubs with different convergence dynamics and steady-state levels in industrial and total electricity consumption. Moreover, income, industrial activities, and international trade are found to be positively associated with club formation in total electricity consumption. The second essay investigates energy consumption drivers in the Turkish manufacturing industry using firm-level data. The Logarithmic Mean Divisia Index Decomposition (LMDI) approach is employed to analyze four components: changes in activity level, structural changes between sectors, structural changes among firms within sectors, and changes in firm energy intensity. The results demonstrate that the activity and intensity effects primarily drive the growth of manufacturing energy use. The third essay analyzes energy efficiency in the Turkish manufacturing industry using firm-level micro data. The stochastic frontier approach and data envelopment analysis are employed to estimate firm-level energy efficiencies. Besides, an inefficiency model is estimated in stochastic frontier analysis. The results suggest a potential for improving energy efficiency in the Turkish manufacturing industry. The inefficiency model reveals positive effects of firm size, energy price level, profitability, and the share of electricity in total energy use. Additionally, firms with foreign capital affiliation and engaged in international trade tend to exhibit higher energy efficiency. However, subsidized firms show lower energy efficiency compared to non-subsidized ones. Furthermore, firm age has a quadratic effect on energy efficiency, while capacity utilization rate impact is often negative.