Comedy in Regional Novels: Mrs. Gaskell's Cranford, Margaret Oliphant's Miss Marjoribank, Anthony Trollope's The Small House at Allington
Taşra romanlarında komedi:Bayan Gaskel'ın Cranford, Margaret Oliphant'ın Miss Marjoribanks, Anthony Trollope'un The Small House at Allington
- Tez No: 544764
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜKET BELGİN ELBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
1848-1870 yılları arası İngiltere'de Viktorya döneminin ortalarına denk gelmektedir. Bu dönem Erken Viktorya dönemi ile kıyaslandığında daha sorunsuz ve nisbeten huzurlu ve refah içinde geçen bir dönem olarak bilinmektedir. Endüstriyel Devrim ile birlikte makineleşme ve sanayileşme hızlandığında bu iki önemli gelişmenin getirdiği olmusuzluklar dikkatleri daha sorunsuz bir bölge olan taşraya çekmiştir. Endüstriyel Devrim'in getirisi olan raylı sistemin yapılması ise seyahat etmeyi kolaylaştırdığından bu bölgelere ulaşım kolaylıkla sağlanmıştır. Bu tezde Elizabeth Gaskell'ın Cranford, Margaret Oliphant'ın Miss Marjoribanks ve Anthony Trollope'un The Small House At Allington romanları mekan olarak taşrayı seçen romanlar olarak işlenmiştir. Buna ek olarak mizahın bu dönem romanlarında dönemin getirdiği zorlukları yumuşatmak ve daha kolay üstesinden gelmek amacıyla kullanıldığı gözlenmiştir. Bu tezde işlenen üç roman da taşra romanlarının özelliklerini taşıyan eselerdir. Romanların geçtiği yerler, çevrelerindeki büyük kentlerden yalıtılmış izlenimi uyandırmaktadır. Ayrıca, bu yerlerde yaşayan kişiler Endüstri Devrimi'nin meydana getirdiği büyük değişime direnmektedirler. Romanlarda bu direnç bir mizah unsuru olarak betimlenmekte, böylece yazarlar bir yandan değişimin kaçınılmazlığını vurgulamakta, öte yandan da sanayileşme sonucunda yitirilen geleneksel yaşam tarzlarına ve geleneksel değerlere duyulan özlemi sezindirmektedirler.
Özet (Çeviri)
The Mid- Victorian Age (1848-1870) was a time period when peace and wealth were relatively sustained. As a result of this, regional and provincial novels emerged and became popular in that era. Moreover, with the industrialisation, English society underwent some radical changes. At that point, novelists used humour in the provincial novels to soften the hardships of these great social changes. Provincial novels usually told the story of a small circle of people who led quite leisurely lives. That's why they had time to be obsessed with small events and turn them into a crisis. The novels in this thesis Cranford by Elisabeth Gaskell, Miss Marjoribanks by Margaret Oliphant and The Small House at Allington by Anthony Trollope focus on these issues. The three novels mentioned above are provincial novels in which humour is used as an element to overcome the problems brought by industrialisation. The events turn around the small number of people who are usually familiar with each other. Due to the industrial revolution, old traditions are out of date and the people who follow them are put in humorous situations. As a result, these three novels show that to adopt the novelties is the key point. However, sometimes a feeling of nostalgia towards the lost values due to industrialisation is conveyed to the reader.