Davranış ve Öğretim Yönetimi Ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması: Okul öncesi öğretmenleri için geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish adaptation of Behavior and Instructional Management Scale: Validity and reliability study for preschool teachers
  1. Tez No: 544765
  2. Yazar: AYTAN TAGHIYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı Martin ve Sass (2010) tarafından geliştirilmiş olan Davranış ve Öğretim Yönetimi Ölçeği'nin Türkçeye uyarlanması ve okul öncesi öğretmenleri için geçerlik ve güvenirlik analizi yapılmasıdır. Çalışma, devlet (n=120) ve özel (n=120) okul öncesi kurumlarda görev yapmakta olan 238 kadın ve 2 erkek olmak üzere toplam 240 okul öncesi öğretmen üzerinde yürütülmüştür. Elde edilen veriler betimleyici analizler sonucunda çözümlenmiştir. Ölçeğin geçerliğini incelemek için Açıklayıcı Faktör Analizi Yöntemleri, güvenirlik için ise Cronbach's Alpha iç tutarlık katsayısı, maddelerin iki yarı güvenirliği (split-half reliability) ve Bağımsız Örneklemler T-testi kullanılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda, Türkçe'ye uyarlanmış Davranış ve Öğretim Yönetimi ölçeğinin yeterli düzeyde geçerli ve güvenilir olduğu; okul öncesi öğretmenlerinin davranış ve sınıf yönetimi beceri düzeyleri ile kıdem, çalıştıkları kurum türü, eğitim verdikleri sınıf mevcudu, aldıkları hizmet içi eğitim sayısı arasında anlamlı bir farklılık olduğu; mezun oldukları bölüm arasında ise bir fark olmadığı saptanmıştır. Ayrıca çalıştıkları öğrenci yaşı değişkenine göre okul öncesi öğretmenlerin davranış yönetimi tutumları incelendiğinde anlamlı farklılıklara ulaşılmışken, öğretim yönetimi tutumları incelendiğinde farklılık bulunmamış, benzer şekilde hizmet içi eğitim niceliği değişkenine göre davranış yönetimi ortalamasında anlamlı farklılıklara ulaşılmışken, öğretim yönetimi ortalamasında farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the validity and reliability of the Behavioral and Instructional Management Scale developed by Martin and Sass (2010) for the adaptation of the Turkish version and the preschool teachers. The study was conducted on a total of 240 pre-school teachers, including 238 women and 2 men working in the state (n = 120) and private (n = 120) pre-school institutions. The obtained data were analyzed as a result of descriptive analysis. In order to examine the validity of the scale, explanatory factor analysis methods, Cronbach's Alpha internal consistency coefficient, split-half reliability and independent samples T-test were used for reliability. As a result of the study, it was found that the Behavior and Instructional Management Scale adapted to Turkish was sufficiently valid and reliable; It was found that there was a significant difference between the skill levels of the pre-school teachers and their classroom management skills, seniority, the type of institution they worked, the class size they provided education, the number of in-service training they receive; it was found that there was no difference between the type of school they graduated. In addition, when the attitude management behaviors of preschool teachers were examined according to the age of the students, meaningful differences were reached, while there was no difference when the teaching management attitudes were examined.