Consumerism and reflections of violence in Chuck Palahniuk's Fight Club and James Graham Ballard's millennium people and kingdom come
Chuck Palahniuk'in Dövüş Kulübü ile J. G. Ballard'ın: Milenyum insanları ve öteki dünya romanlarında tüketimcilik ve şiddet yansımaları
  1. Tez No: 544763
  2. Yazar: HÜSEYİN KÜRŞAT DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKEM SAĞLAM GÜRENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı ve Kültür İncelemeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tüketimcilik anlayışı yeni bir hayat tarzı olarak günümüzde toplumların alışıla gelmiş sosyal ahlak değerlerini bozmak pahasına insanları tüketime özendirmekte ve bilinçsiz tüketimin neden olduğu kültürel ve doğal tahribatla insanlığın sonunu hazırlamaktadır. Postmodern tüketim, yarattığı sahte mutluluk ve özgürlük algıları sayesinde tüketimi uygarlığın ve sosyal yaşamın merkezine koymakta; bununla birlikte, tüketim için yeterli boş zaman ve finansal kaynaktan yoksun olan bireyleri toplumun dışına itmektedir. Tüketememenin yarattığı hayal kırıklığı ve ötekileştirmenin yol açtığı stres durumunu ortadan kaldırmak için yeterli kaynaklara sahip olamayan bireyler, tüketime alternatif olarak şiddet, pornografi, suç ve bağımlılık gibi sapkınlıklara yönelmektedirler. Tüketim değerlerine göre sınıflaşan topluluklar arasında çatışmaya sebep olan bu durum toplumsal çöküşü hızlandırmakta ve medeniyetin temelini oluşturan ortak yaşam bilincinin yerini kaosa bırakarak uygarlığın tükenişine yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı, tüketimcilik anlayışının iç dinamiklerini irdeleyerek, yarattığı şiddet kültürünün yansımalarını Amerikalı yazar Chuck Palahniuk 'in Dövüş Kulübü adlı romanı ile son dönem İngiliz yazarlarından James Graham Ballardın'ın Milenyum İnsanları ve Öteki Dünya adlı romanlarında ele almaktır. İçerik, kurgu ve roman kişileri arasındaki dikkat çekici benzerliklerden ötürü Dövüş Kulübü ve Milenyum İnsanları adlı romanlar karşılaştırmalı olarak incelenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Today, consumerism as a new life-style, propels societies into consumption, eroding the conventional social morality of societies, and the cultural and natural destruction caused by this consumption tolls the death knell for humanity. Consumerism puts the consumption culture in to the centre of civilization and social life, as the main activity for pleasure, creating phony perceptions of happiness and freedom. However, those who do not have adequate free time and financial sources for consumption are isolated in this consumer culture. People who are deprived of consumption opportunities gravitate towards violence, crime, pornography and addictions as alternatives to consumption. These inequalities, which cause conflicts between the social strata that are classified according to their product choice, not only pave way to social disintegration, but also to the annihilation of civilisation. The hazards of consumerism, which have been criticised by many thinkers such as Baudrillard, Badiou, Bocock, Bauman and Zizek, has also inspired many literary works of prominent writers in the world. The aim of this study is to scrutinize consumerism and the reflection of violence in the novels Fight Club by Chuck Palahniuk and Millennium People and Kingdom Come by James Graham Ballard. Due to the striking parallelism between Fight Club and Millennium People in terms of characterization and plot, these novels have been analyzed comparatively.