Çay-Ebu'l Mücahid Yusuf Külliyesinde süsleme
Art decor in Külliye of Ebu'l Mücahid Yusuf-Çay
- Tez No: 544811
- Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk-İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Külliye; Anadolu Selçuklu döneminde önemli bir yerleşim yeri olan Afyonkarahisar'ın Çay ilçesinde, Anadolu Selçuklu döneminde önemli bir komutan olduğu düşünülen Ebu'l Mücahid Yusuf tarafından 13. yüzyılda inşa ettirilmiştir. Külliye; Dönemi itibariyle o yüzyılın mimarı özellikleri ile beraber farklı süsleme özellikleri ile de önemli bir yapı grubudur. Yapı içerisinde dönem özelliklerini yansıtan taş, tuğla, çini ve boyama süslemeler 13. Yüzyılın özelliklerini yansıtmakla beraber bazı parçalar motif açısından o dönemden farklı özellikler göstermektedir. Külliye de bulunan medrese, türbe, çeşme ve kervansaray yapılarının tamamında süsleme unsurları mevcuttur. Külliye de bulunan süslemeler yapılara ve yapıların içerisinde bulunan birimlere göre ayrı ayrı incelenmiştir. Külliyede bulunan süslemeler diğer birimlerdeki süslemeler ile benzer ve farklı yönleri göz önünde bulundurulmuş olup tüm süslemeler yapı içerisinde alt başlıklara ayrılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kulliye, firts built by an important commender of Anadolu Seljuk's Ebu'l Mucahid Yusuf in Çay province Afyonkarahisar/Turkey in 13th century. It is an important building group with different ornamentation features along with it's architectural features considering historical period. İn this complex buildings, construction material like stone, brick, tile and painting ornaments reflecting the characteristics of the 13th century but some parts in the motifs shows different features from the historical period. Decoration elements like ornament available in all the buildings like medrese, tomb, fountain and kervansaray in the complex. The ornaments in the Külliye were examined separately according to the structures and the units within the buildings. Similar and different aspects of the ornaments in the Külliye are considered and all ornaments were evaluated by sub sections within the structure.