Türkiye'de kurulan serbest yatırım fonlarının risk temelli performans değerlendirmesi
Risk-based performance evaluation of the hedge funds established in Turkey
- Tez No: 544820
- Danışmanlar: DOÇ. İBRAHİM HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de bulunan serbest yatırım fonlarının performans değerlendirmesini gerçekleştirmektir. Çalışmada, Türk finans piyasası için oldukça yeni bir kavram olan serbest yatırım fonları incelenmiş ve 2008 yılından itibaren Türkiye'de de faaliyet göstermeye başlamış fonların performans analizi gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 36 aylık (Şubat 2014-2017) verisine sahip olunan 22 fon oluşturmuştur. Borsa İstanbul verilerinin de piyasa göstergesi olarak kullanıldığı çalışmada fonların getirisi, aldıkları risk, riske göre düzeltilmiş getirileri ve aşağı yönlü sapmaları farklı formül ve tekniklerle ölçülmüş ve bulunan sonuçlar birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, fonların etkinliğinin ölçümü için Veri Zarflama Analizi gerçekleştirilmiştir. Sonuçlara göre, analize konu olan fonların %91'inin pozitif aylık ortalama geometrik getiriye sahip olduğu tespit edilmiş; ancak fonların sadece sekizi Borsa İstanbul'dan daha yüksek ortalama geometrik getiri sağlamıştır. Banker-Chaenes-Cooper (BCC) modeli ve Charnes-Cooper-Rhoedes (CCR) modeli olarak iki farklı şekilde gerçekleştirilen Veri Zarflama Analizi sonucunda da diğer yöntemlerle benzer sonuçlar bulunmuş; ilk modele göre fonların %55'i, ikinci modele göre ise %41'i etkin bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the performance of the hedge funds in Turkey. Hedge funds, which are quite new to Turkish financial markets, are examined and the performance of the funds that have been founded in Turkey starting from 2008 are analyzed. Analyzed hedge funds, which are in total of 22 funds, are the ones that we have the data for a period of 36 months (February 2014-2017). We use various formulas and methods to measure and compare the returns of the funds, the risks they take, their risk-adjusted returns and their downside risks with the use of Istanbul Stock Exchange as a market indicator. Moreover, Data Envelopment Analysis has been applied in order to measure the efficiency of the funds. According to the results, 91% of the funds have been found to have positive monthly geometric return on average. However, only 8 of them have higher geometric returns than that of BIST100 on average. When it comes to the results of Data Envelopment Analysis, which has been done with 2 different models called Banker-Chaenes-Cooper (BCC) and Charnes-Cooper-Rhoedes (CCR) models, it has similar results with the other performance measurement techniques. The first model has found 55% of the funds efficient whereas the latter has found 41% of them efficient.