Aile sağlığı merkezi çalışanlarının gebeler ile iletişimlerinin incelenmesi ve iletişim becerilerinin çalışan performansına etkileri
An examination of communication between pregnant women and staff at at family health centres and the impact of communication skills on staff's performance
  1. Tez No: 544902
  2. Yazar: ZEKİYE UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SÜHEYL POZANTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, Family Medicine, Health Care Management, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmayla Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarının ve gebelerin iletişim süreçlerinin incelenmesi, iletişim becerilerinin çalışan performansına etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Veri toplama aracı olarak hazırlanan anketler kullanılmıştır. Anketler Sultanbeyli'de bulunan 19 Aile Sağlığı Merkezindeki Hekim, Aile Sağlığı Elemanı, Tıbbi Sekreter ve Temizlik personelleriyle, bu Aile Sağlığı Merkezlerinden hizmet alan gebelere uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical PackageforSocialSciences) for Windows 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama, standart sapma kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarının, gebeler ile iletişim süreci puanları ve performans puanları ortalamaları yüksek düzeyde bulunmuştur. İletişim sürecinin performans düzeyini artırdığı görülmüştür. Gebelerin ASM çalışanları ile iletişim süreci puanları da yüksek düzeyde bulunmuş, demografik özelliklerin iletişim süreci puanlarında etkili olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the communication processes between the pregnant women and staff at Family Health Centres and the impact of communication skills on staff's performance. For data collection, surveys have been used. Surveys were carried out with doctors, family health workers, medical admins, cleaning personnel at 19 Family Health Centres in Sultanbeyli district of Istanbul and the pregnant women who are supported at these health centres. The collected data was analysed using SPSS (Statistical Package for SocialSciences). As defining statistical methods in evaluating the data numbers, percentage, average and standard deviation have been used. The average of the score of family health centres staff's commuication processess with pregnant women and their performance scores was found to be high as a result of this study. Communication processes were found to increase performance level. Also, the score of pregnant women's communication processes with the staff at family health centres was found to be high, while demographic characteristics were found not to be influential in the scores of communication processes.