Sağlık çalışanlarının erişkin aşıları hakkındaki farkındalıklarının, mevcut erişkin aşılanma durumlarının tespiti ve değerlendirilmesi
Determination and evaluation of healthcare professionals' awareness about adult vaccines, current adult vaccination status
- Tez No: 841693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GÖKŞİN CİHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada sağlık çalışanlarının erişkin aşıları hakkındaki farkındalıklarının, mevcut erişkin aşılanma durumlarının tespiti ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Kesitsel tipte olan bu çalışma Konya ili merkez ilçelerdeki tüm aile sağlığı merkezlerinde çalışan 395 aile hekimi ve 380 aile sağlığı çalışanı olmak üzere toplam 775 sağlık çalışanında yapıldı. Çalışmaya veri toplamak için sağlık çalışanlarının erişkin aşıları hakkındaki farkındalıklarının, mevcut erişkin aşılanma durumlarının tespiti ve değerlendirilmesi ile ilgili literatür taranarak geliştirilen, sağlık çalışanlarının sosyodemografik özelliklerini de sorgulayan bir anket formu kullanıldı. İstatistiksel analizler için SPSS 20,0 paket program kullanıldı. Bulgular: 775 sağlık çalışanından 628 kişiye ulaşıldı. Çalışmaya katılanların yaş ortalaması 41 ± 9,2 yıl idi. Toplam hizmet yılı ortalaması 18,2 ± 8,4 yıl; aile hekimliğindeki hizmet yılı ortalaması 6,5 ± 3,0 idi. Hizmet Verdiği toplam nüfus ortalaması 3420 ± 492,9; hizmet verdiği erişkin nüfus ortalaması 2625 ± 521,1 idi. Çalışmaya katılanlardan, primer bağışıklamadan sonra Td aşısı rapeli yaptıranlar tüm katılımcıların %46,7'sini (n=293); üç doz Hepatit B aşısı yaptıranlar %79,8'ini (n=501); KKK aşısı yaptıranlar %28,8'ini (n=181); suçiçeği aşısı yaptıranlar %9,2'sini (n=58); influenza aşısı yaptıranlar %57,6'sını (n=59) oluşturmakta idi. Tüm katılımcıların %80,6'sı (n=506) Td aşısını; %54,8'i (n=344) KKK aşısını; %96,2'si (n=604) Hepatit B aşısını; %28,7'si (n=180) suçiçeği aşısını; %70,2'si influenza aşını (n=441); ''Tüm sağlık çalışanları için önerilen aşılar '' olarak işaretledi. Altmış beş yaş üzeri bireyler için İnfluenza aşısını çalışmaya katılanların %81,7'si (n=513); Pnömokok aşısını %94,9'u (n=596); Zoster aşısını %11,6'sı (n=73) önerdi. KKK aşısını %49,7'i (n=312); Suçiçeği aşısını %23,1'i (n=145); 15-49 yaş grubundaki kadınlar için önerdi. Gebeler için Td aşısı için tüm katılımcıların %97,6'sı (n=613), Hepatit B aşısı için %34,2'si (n=215), İnfluenza için %40,1'i (n=252) önerdi. Çalışmaya katılanların aile hekimliğindeki hizmet yılı ile kendilerinin aşılanma durumları arasındaki ilişki incelendiğinde; Hepatit B aşısı için hizmet yılı 8 yıl ve üstü olanların, 8 yıldan az olanlara göre aşı yaptırma oranı daha yüksekti (p=0,04).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine and evaluate healthcare professionals' awareness about adult vaccines and current adult vaccination status. Materials and methods: This cross-sectional study was conducted on 775 healthcare professionals, including 395 family doctors and 380 family health workers working in all family health centers in the Central Districts of Konya province. In order to gather data, a survey form was used to examine the literature on the determination and evaluation of healthcare professionals ' awareness of adult vaccines and current adult vaccination status and to question the sociodemographic characteristics of health workers. SPSS 20.0 package program was used for statistical analysis. Results: Six hundred twenty-eight people were reached out of 775 health workers. The average age of the participants in the study was 41 ± 9.2 years. The average year of service was 18.2 ± 8.4 years; the average year of service in family medicine was 6.5 ± 3.0. The average of the total population he served was 3420 ± 492.9; the average adult population he served was 2625 ± 521,1. Of the study participants, 46.7% (n=293) of all participants who received Td vaccine after primary immunization; 79.8% (n=501) of those who received three doses of Hepatitis B vaccine; 28.8% (n=181) of those who received MMR vaccine; 9.2% (n=58) of those who received chicken pox vaccine); those who received the influenza vaccine accounted for 57.6% (n=59). Of all respondents 80,6% (n=506) TD vaccine; %54,8% (n=344) the MMR vaccine; %96,2% (n=604) hepatitis B vaccine; %28.7 per cent (N=180) varicella vaccine; %70,2% of the influenza vaccine (n=441);“recommended vaccinations for all health care workers”as marked. 81.7% (n=513) of the study participants recommended the Influenza vaccine for individuals over the age of sixty-five; 94.9% (n=596) recommended the pneumococcal vaccine; and 11.6% (N=73) recommended the Zoster vaccine. 49.7% (n=312) recommended the MMR vaccine; 23.1% (N=145) recommended the chicken pox vaccine for women in the 15-49 age group. 97.6% (n=613) of all participants recommended Td vaccine for pregnant women, 34.2% (n=215) for Hepatitis B vaccine and 40.1% (N=252) for Influenza. When the relationship between the year of service in family medicine and their vaccination status was examined, the rate of vaccination was higher for those who were 8 years and older than those who were less than 8 years (p=0.04). Those with less than 8 years of service for the vaccine, chickenpox vaccine, Hepatitis A vaccine had higher rates of getting vaccinated than those with 8 years and up.