Aile sağlığı merkezi çalışanlarının yaşlılar ile iletişimlerinin incelenmesi ve iletişim becerilerinin yaşlı memnuniyetine etkileri
An examination of the commmunication of the family health centre staff with the elderly and the impact of their communication skills on the satisfaction of the elderly
  1. Tez No: 544903
  2. Yazar: SEVİM YAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SÜHEYL POZANTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, Family Medicine, Health Care Management, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Aile Sağlığı Merkezleri bireylere yaşantılarının her evresinde sürekli ve kapsayıcı olarak koruyucu, tedavi ve rehabilite edici hizmetler sunan sağlık kurumlarıdır. Yaşlıların sağlık hizmetleriyle ilk temas noktaları olmaları ve ikamet ettikleri yerlere yakın olmaları açısından önemli konuma sahiptirler. Yaşlı bakımında iletişim, bakımın istenilen düzeyde ve hedeflenen amaca ulaşılmasında önemli bir etmendir. Yapılan bu çalışmada amacımız Aile Sağlığı Merkezinde çalışan Hekim, Aile Sağlığı Elemanı, Tıbbi Sekreter ve Temizlik Personeli ile ASM' den hizmet alan yaşlıların iletişim becerilerini değerlendirmek ve iletişim becerilerinin yaşlı memnuniyeti üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu nedenle İstanbul'un Sultanbeyli ilçesinde hizmet veren toplam 22 tane ASM' den ankete katılmayı kabul eden 19 ASM 'de 200 yaşlı ile iletişim becerileri ve yaşlı memnuniyeti, 100 ASM çalışanıyla da iletişim becerileri ile ilgili yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışmasının sonucunda ASM çalışanlarının yaşlılarla iletişim becerilerinin kalitesi orta düzeyde bulunmuştur. Çalışanların demografik özelliklerinin iletişim becerilerinde genel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Yaşlıların iletişim becerileri ve memnuniyet puanlarının ortalamaları yüksek bulunmuştur. İletişim becerilerinin yaşlı memnuniyet düzeyini artırttığı görülmüştür. Yaşlıların demografik özelliklerinin iletişim becerileri üzerinde genel olarak anlamlı bir farklılık göstermediği istatistiksel olarak belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Family Health Centres are health institutiosn that offer preventative, therapeutic and rehabilitative services to the individuals during every stage of their lives. Family health centres have an important place due to them being the first point of contact for the elderly and their proximity to where they live. In elderly care, communiction is an important factor in achieving the care at the desired level and meeting the targeted aim.. The purpose of this study is to assess the communication skills of doctors, family health centre staff, medical admin and cleaning personnel at the Family Health Centre alongside the elderly receiving support from the Family Health Centres and to assess the impact of communication skills on the satisfaction of the elderly. As part of this, communication skills and satisfaction surveys were carried out with 100 elderly people from 19 family health centres out of 22 family health centres in Sultanbeyli district of Istanbul. Also, face to face surveys were carried out with 100 staff members at family health centres. The study found the quality of family health centre staff's communication skills with the elderly at mediu-level.The impact of staff's demographic characteristics on communication skills was not found to be significant. The communication skills of the elderly and their satisfaction scores were found to be high. It was found that communication skills had an increasing effect on elderly people's satisfaction level. Finally, it was statistically found that elderly people's demographic characteristics did not have a significant impact on communication skills.