Sosyal medya pazarlama stratejilerinin tüketici üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri Antalya ili örneği
Positive and negative effects of social media marketing strategies on consumer sample odf Antalya province
  1. Tez No: 544904
  2. Yazar: MİNE DEVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT ZEKİ YENEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sosyal medya pazarlama sürecine yeni bir boyut katmış ve tüketicilere alternatif imkanlar sunmuştur. Sosyal medya pazarlaması, odağında tüketicinin bulunduğu farklı ve yeni bir pazarlama alanıdır. Tüketiciler, sosyal medyada ürün ve hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinirken, deneyimlerini ve bilgi birikimlerini diğer tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyecek şekilde sosyal medya üzerinden etkileşime geçmektedir. Bu çalışmanın amacı, sosyal medya pazarlama stratejilerinin tüketiciler tarafından nasıl algılandığının belirlenmesidir. Araştırmada tüketicilerin sosyal medya pazarlama algısının tüketicilerin demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı analiz edilmiştir. Araştırmada nicel analiz yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli, anket yöntemi ile uygulanmıştır. Araştırmaya katılan Antalya ilinde yaşayan 243 tüketiciye Sosyal Medya Tüketici Algısı Anketi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda tüketicilerin sosyal medya pazarlama algısını iletişim, güvenilirlik, bilgilendirme ve faydalı olma alt boyutlarını etkilediği saptanmıştır. Bu boyutların birbiri ile ilişkilerinin orta ve yüksek düzeyde pozitif yönde olduğu da elde edilen bulgular arasındadır. Erkeklerin, kadınlara göre ve 1.600-2.500 TL gelire sahip tüketicilerin 9.001 TL. ve üstü gelire sahip tüketicilere göre sosyal medya iletişim algılarının yüksek olduğu, 36-45 yaş arası tüketicilerin sosyal medya iletişim algılarının ise 18-25 ve 26-35 yaş arası tüketicilerden düşük olduğu saptanmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara uygun olarak öneriler de geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Social media has added a new dimension to the marketing process and offered alternative opportunities to consumers. Social media marketing is a different and new marketing area that focuses on consumers. Consumers learn more about products and services in social media, and interact with social media through their experiences and know-how to affect purchasing decisions of other consumers. The aim of this study is to determine how social media marketing strategies are perceived by consumers. In this case, it was analyzed whether the social media marketing perception of consumers differ according to the demographic characteristics of the consumers. In this case, relational screening model was applied with quantitative analysis methods. The Social Media Consumer Perception Questionnaire was applied to 243 consumers living in Antalya. As a result of the research, it has been determined that the consumers' social media marketing perception affects communication, reliability, information and usefulness sub-dimensions. It was also found that the relationship between these dimensions was moderate and highly positive. According to men and women with income of 1.600-2.500 TL 9.001 TL. Social media communication perceptions were higher than the consumers with income and income, while the social media communication perceptions of consumers aged 36-45 were lower than the consumers between the ages of 18-25 and 26-35. Recommendations have been developed in accordance with the results obtained in the study.