İslam öncesi dönemde Doğu Avrupa Türklerinde mitoloji
Mythology in the Eastern European Turks in the pre-Islamic Period
  1. Tez No: 544906
  2. Yazar: ESEN ŞAFAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Folklore, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, kaynak taraması ile İslam öncesi dönemde Doğu Avrupa Türklerinde korunan ya da değişen mitolojik öğeler ve ifade ettikleri anlamlar incelenmiştir. Kapsam ölüm, cenaze, yas törenlerindeki mitolojik öğeleri içerecek şekilde belirlenmiştir. Günümüzde mitoloji çalışmaları; yazılı kaynaklar, sanat eserleri, arkeolojik kalıntılar veya daha da önemlisi devam eden kültür uzantıları üzerinde yapılan, alan araştırmaları şeklinde yürütülmektedir. Bu kadar geniş bir bölge ve tarih için yukarıda bahsedilen şekilde yapılacak çalışmalar çok geniş bir kaynak ve zaman gerektireceği için, bu çalışma sadece kaynaklar üzerinde yapılmıştır. Tarihlerinde belirli bir noktada İslam'ı kabul eden topluluk, hanlık ve devletler, kapsam dışında tutularak, çalışma kapsamındaki devletler/topluluklar; İskitler, Avrupa Hunları, Sabarlar, Avarlar, Ogurlar, Büyük Bulgar Devleti, Tuna Bulgarları, Hazarlar, Macarlar, Peçenekler, Oğuzlar, Kumanlar-Kıpçaklar olarak belirlenmiştir. Yapılan araştırma neticesinde, Türkler değişen coğrafi koşullara geçseler, yeni dinlere geçiş yapsalar ve yeni kültürlerle etkileşimde olsalar da mitolojik öğelerinde artma/azalma olabildiği, öğelerin küçük değişikler geçirebildiği ancak temel mitolojik öğelerin binlerce yıldır neredeyse aynı şekilde kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this paper, the protected mythological elements of pre-Islamic Eastern European Turks and it's meanings are examined by using literature review. The scope contains the mythological elements of death, funeral and mourning rites. Modern-day mythological researches are focused on written sources, artworks, archaeological remains and more importantly field studies on ongoing cultural extensions. Regional and historical wideness bring the necessity of extensive researches in the diffractions which are above-mentioned. Therefore this paper is only focused on academic sources. The communities, khanates and states which were accepted Islam as an official religion at one point, are kept out of scope. In scope states/communities are identified as; Scythians, European Huns, Sabars, Avars, Ogurs, Great Bulgarian State, Danube Bulgarians, Khazars, Hungarians, Pechenegs, Oghuzs, Cumans-Kipchaqs. As a result of the researches, even though Turks change their geographical location or their religion, even interacted with other cultures over time, their main mythological assets preserved through the thousands of years while their number or some specific assets have minor changed.