Ekonomik büyüme, elektrik tüketimi ve karbondioksit emisyonu ilişkisi: Türkiye örneği
Economic growth, electric consumption and carbon dioxide emissions relations: The case of Turkey
  1. Tez No: 544905
  2. Yazar: ELİF KAZANASMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. BİLGE LEYLİ ELİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Elektrik enerjisi ülkelerin gelişmişlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu nedenle bu enerji çeşidinin kesintisiz ve verimli bir şekilde sağlanmasını temin etmek gereklidir.Bu önem doğrultusunda hazırlanan çalışmanın birinci bölümünde elektrik enerjisinin kesintisiz ve verimli bir şekilde sağlanması için Türkiye'de yapılan faaliyetler iki döneme ayrılarak açıklanmıştır. Dönemler elektrik enerjisi sektöründe liberalizasyon öncesi ve sonrası şeklinde belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde enerji, ekonomik büyüme, CO2emisyonukavramları tanımlanmış ve bu üç kavram arasındaki ilişki açıklanmıştır.Çalışmanın son bölümünde, Türkiye'nin 1960- 2017 dönemi için elektrik tüketimi, CO2 emisyonu ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin ampirik analizi yapılmıştır. Analiz için araç olarak E-Views10 programı kullanılmış ve Granger Nedensellik testinden yararlanılmıştır. Analiz sonucunda elektrik enerjisi tüketimi ve ekonomik büyüme arasında tek yönlü nedensellik ilişkisine ulaşılmıştır. Bu sonuca dayanılarak elektrik tüketimindeki artışın ekonomik büyümeyi ve CO2 emisyonunu arttıracağı tespitimizin doğruluğunu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Electric energy plays on important role in the development of countries. Therefore is essential to ensure that this kind of energy ise provided continuously an defficienlly to countries. In the first part the work, which is prepared for this importance, the activities in Turkey for the purpose of providing uninterrupted an defficient electric energy has been explained by seperating the process in two periods. Periods has been determined as before and after liberalization in electric energy sector. In these condpart of the study, energy, economic growth and carbondioxide emissions has been mentioned, The relationship between these three concepts is explained. In the last part of the study, empirical analysis of the relation between electric consumtion, carbondioxide emissions and economic growth of Turkey for 1960- 2017 term has been performed. For the analysis. as tool, E-Views 10 programme has been used and benefited from Granger Causality test. As a result of empirical analysis, unidirectional relation between economic growth, carbondioxide emissions and electric comsumption has been found. According to this result, an increase in electric comsumption will increase economic growth and carbondioxide emissions.