Merkantilist politikalar çerçevesinde Fransa iktisadının Doğu Akdeniz'deki rekabetinin tarihi süreci
Historical process of the competition of France economics in the Eastern Mediterranean within the framework of mercantilist policies
  1. Tez No: 544937
  2. Yazar: ELİF KOÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Dünyada insanlık tarihinden itibaren çeşitli ekonomik sistemler uygulanmıştır. Bu ekonomik sistemler zamanla değişime uğrayarak bir döngü halinde gelişmiş ve evrilmiştir. Bu tezde merkantilizm fikir akımının etkilediği bazı ülkelerin uyguladığı politikalar ve bu politikaların yol açtığı durumlar incelenmiştir. Yöntem olarak literatür taraması kullanılmıştır. Birinci bölümde merkantilizmin tanımı, amacı, merkantilist düşüncenin ortaya çıkmasında etkili olan dinamikler ve ülkelere göre biçim değişikliğine uğramış olan merkantilizm açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde merkantilist politikalar çerçevesinde sömürgecilik ele alınmıştır. Sömürgenin tanımı, faaliyetleri, etkileri ve özellikle Fransız sömürgeciliği ve Fransa'nın bazı ülkelerle olan siyasi ve ekonomik rekabetleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Doğu Akdeniz'de yaşanan çıkar çatışmaları irdelenmiştir. Dördüncü bölümde kolonyalizm, kapitalizm ve emperyalizm kavramları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The world has applied various economic systems since the human history. These economic systems have evolved over time and evolved in a motion. In this thesis, the policies implemented by some countries affected by the mercantilism idea trend and the situations caused by these policies are examined. A literature review was used as a method. In the first chapter, the definition of mercantilism, its aim, the dynamics which are effective in the emergence of mercantilist thought and the mercantilism which has changed according to the countries has been tried to be explained. In the second chapter, colonialism was discussed within the framework of mercantilist policies. The definition, activities and effects of exploitation and specifically French colonialism and the political and economic rivalries of France with some countries have been examined. In the third chapter, the conflicts of interest in the Eastern Mediterranean were examined. In the fourth chapter, colonialism, capitalism and imperialism are explained.