Kısa histriyonik kişilik ölçeği'nin Türkçe versiyonunun psikometrik özelliklerinin incelenmesi
Psychometric properties of the Turkish version of the brief histrionic personality scale
  1. Tez No: 544992
  2. Yazar: ALİ ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Negy ve Ferguson (2014) tarafından geliştirilen Kısa Histriyonik Kişilik Ölçeği'nin (KHKÖ) Türkçe versiyonunun psikometrik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde ikamet eden ve raslantısal olarak seçilen %55,4'ü kadın 334 kişi oluşturmaktadır. Örneklemin yaş ortaması 29,06 olup, standart sapması 6,57'dir. KHKÖ yapı geçerliği analizi için doğrulayıcı faktör analizi yapılmış ve DFA sonucunda ölçeğin iki faktörlü yapısının Türk örnekleminde doğrulandığı görülmüştür (χ2/df= 2,863, RMSEA=0,075, GFI=0,949, AGFI=0,904 CFI=0,889, RMR= 0,035). KHKÖ'nün faktör yükleri .30 ile .75 arasında değişmektedir. Yakınsak geçerlik için KHKÖ'nün Coolidge Eksen II Envanteri histriyonik kişilik alt ölçeği (CEİE-HKB) ve Uluslararası Kişilik Envanteri dışadönüklük alt ölçeği (UKEK-DAÖ) ile korelasyonu incelendiğinde KHKÖ ve CEİE-HKB arasında r=.55, KHKÖ ve UKEK-DAÖ arasında r=.38 korelasyon bulunmuştur. KHKÖ'nün tamamı için cronbach alfa değeri .74 olarak hesaplanmıştır. Baştan çıkarıcılık faktörü için cronbach alfa değeri .63, dikkat çekme çabası faktörü için cronbach alfa değeri .67 olarak hesaplanmıştır. Test tekrar test güvenirliği için KHKÖ örneklemdeki 40 kişilik gruba iki hafta arayla iki defa uygulanmıştır. KHKÖ'nün tamamı için test tekrar test güvenirliği .89, baştan çıkarıcılık faktörü için .86, dikkat çekme isteği faktörü için .82 olarak bulunmuştur. Madde analizi sonucunda KHKÖ düzeltilmiş madde toplam korelasyonlarının .28 ile .52 arasında değiştiği görülmektedir. Ayrıca, alt ve üst% 27'lik grupların ortalama puanları önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Bulgular KHKÖ'nün klinik olmayan örneklemde geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine psychometric properties of the Turkish version of the Brief Histrionic Personality Scale (BHPS). The sample of the study is consist of 334 (%55,4 woman) people who live in İstanbul. The mean age of the sample is 29,06 and standart deviation is 6,57. Confirmatory factor analysis was performed for construct validity analysis and the two-factor structure of the scale was confirmed in the Turkish sample as a result of confirmatory factor analysis (χ2/df= 2,863, RMSEA=0,075, GFI=0,949, AGFI=0,904 CFI=0,889, RMR= 0,035). The factor loadings of BHPS ranged from .30 to .75. When the correlation of BHPS with Cooligde Axis II Inventory histrionic subscale (CATI-HPD) and İnternational personality inventory extraversion subscale (IPI-E) for convergent validity was examined, BHPS was found to be correlated with CATI-HPD r=.55, and IPI-E subscale r=.38. Coefficient alpha is 0,74 for Total BHPS, for seductiveness factor is 0,63, for attention seeking factor is 0,67. For the test-retest reliability, BHPS was administered to 40 participants in the sample with two weeks intervals. The test-retest reliability was .89 for the BHPS, .86 for the seductiveness factor, and .82 for the attention-seeking factor. As a result of item analysis, corrected item total correlation of the BHPS is ranged from .28 to .52. In addition, the mean scores of the lower and upper 27% groups differ significantly. The findings show that the BHPS is a valid and reliable measurement tool in the non-clinical sample.