Elektronik ticarette tüketicinin davranış ve seçimlerini etkileyen faktörler: Üniversite öğrencileri üzerine bir araştırma
Factors affecting consumer behaviour and choices in electronic commerce: A research on university students
  1. Tez No: 544998
  2. Yazar: GÖZDE BOZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Günümüzdeki teknolojik gelişmeler pek çok sektörde olduğu gibi ticaret alanında da son derece yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Teknoloji temelli olarak gerçekleştirilen bu modern ticaret biçimine genel adıyla elektronik ticaret denilmektedir. Elektronik ticaret; ticarete konu olan mal ya da hizmetlerin tanıtımının, satışının, ödemesinin, sipariş takibinin, satış sonrası değerlendirmelerinin vb. elektronik ortamda yapıldığı bir alım-satım sistemidir. Elektronik ticaret sisteminin günümüzde çok sık kullanılması ile birlikte bu alanda firma ve ürün bazında rekabet gün geçtikçe artmaktadır. Rekabetin bu kadar yoğun olması nedeniyle firmalar çeşitli stratejiler ile kendilerini olumlu yönde rakiplerin önüne geçirmeyi hedeflemektedir. Rekabette öne geçmek ise tüketicilerin tutum, davranış ve seçimlerini anlayıp, bunları dikkate alarak strateji oluşturması ile mümkün olmaktadır. Oluşturulan stratejilerin başarılı olabilmesi için mutlaka bir hedef kitle belirlenmeli ve belirlenen hedef kitlenin tutum ve davranışları göz önünde bulundurularak planlar yapılmalıdır. Elektronik ticaret sistemi ürünlerin daha uygun fiyatlı olması, geleneksel alışverişe oranla çok daha az bir vakit alması, aranılan ürünlere tek bir tuşla ulaşılabilmesi gibi nedenlerle özellikle üniversite öğrencisi olan tüketiciler tarafından sıkça başvurulan bir sistemdir. Hedef kitlesini üniversite öğrencileri olarak seçen işletmeler ise başarılı stratejiler üretebilmek için bu hedef kitlenin davranışlarını, tercihlerini ve taleplerini detaylı bir şekilde bilmek durumundadır. Bu çalışmada üniversitede farklı eğitim seviyelerinde öğrenim gören (ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora) öğrencilerin elektronik ticaret sistemini kullanma alışkanlıkları, seçimleri ve tutum ve davranışlarını etkileyen faktörler üzerinde durulmuştur. Öğrencilere elektronik ticaret sistemine yönelik seçim ve davranışlarını ortaya koyacak soruların bulunduğu anket soruları sorulmuş ve sonuçlar analiz edilip yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today's technological developments are widely used in trade as well as in many other sectors. This modern trade format, which is based on technology, is generally called electronic commerce. Electronic trade; the promotion, sale, payment, order follow-up, after-sales evaluation of the goods or services subject to trade, etc. electronic trading system. With the electronic commerce system being used very often today, competition in this area is increasing day by day. Due to the fact that the competition is so intense, firms aim to put themselves in front of their competitors with various strategies. To stand out in the competition is possible by understanding the attitude, behavior and choices of the consumers and by forming a strategy by taking these into consideration. In order for the strategies to be successful, a target group should be determined and plans should be taken into consideration considering the attitude and behaviors of the target audience. Electronic commerce system is a system which is preferred by university students especially due to the fact that the products are more affordable, it takes less time than traditional shopping, and the desired products can be reached with a single key. Businesses who select their target group as university students need to know the behaviors, preferences and demands of this target group in detail in order to produce successful strategies. In this study, the effects of the electronic commerce system on the habits, choices and attitudes and behaviors of the students in different levels of education (associate, bachelor, master, and doctor) are emphasized. The students were asked questions about the electronic commerce system, and the results were analyzed and interpreted.