Drivers of carbon prices in the European Union Emission Trading Schem
Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sistemindeki karbon fiyatlarının belirleyicileri
  1. Tez No: 545007
  2. Yazar: ARDA ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL İPEK TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez, Avrupa Birliği Emisyon Ticaret Sisteminde (AB ETS) piyasa koşullarında belirlenen fiyatların diğer makroekonomik değişkenlerle olan etkileşimini incelemektedir. Tezde karbon fiyatlarının başta fosil yakıtlar olmak üzere, sanayi üretimi, ekonomik beklentiler, hava koşulları ve hisse senedi piyasalarına ilişkin gösterge niteliğindeki değişkenlerle olan ilişkisi ARDL (otoregresif dağıtılmış gecikme modeli) eşbütünleşme yöntemi çerçevesinde tartışılmıştır. Bu etkileşimin uzun ve kısa vadeli ilişkisi ortaya konulmuştur. Tez kapsamında ayrıca, Toda-Yamamoto Granger Nedensellik Analizi yaklaşımı benimsenerek değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the interaction of the carbon prices in the European Union Emissions Trading System (EU ETS) with other macroeconomic variables. In the thesis, the relationship of carbon prices with the indicative variables related to industrial production, economic expectations, weather conditions and stock markets, mainly fossil fuels, has been discussed within the framework of ARDL (autoregressive distributed lag) co-integration method. Both the long-term and short-term relationships of this interaction have been put forward. In addition, the causality relationship between the variables is presented by adopting the Toda-Yamamoto Granger Non-Causality test approach.