8. Sınıf T.C. İnkılap tarihi Ve Atatürkçülük dersinde Kore Savaşı'nın yeri ve tarih eğitimindeki önemi
The Korean War's place and importance in history education within the history of Turkish revolution and Kemalism class at 8'th graders
  1. Tez No: 545018
  2. Yazar: AHMET AZMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrasında dünyada bloklaşma ve kutuplaşma süreci başlamıştır. Bu süreçte Türkiye coğrafi konumu nedeniyle değerlidir. Bu değerin farkında olan SSCB Türkiye'den isteklerde bulunmuştur. Bu isteklerin imkansızlığını Türkiye karşı notalar vererek göstermiştir. Türkiye bu dönemde komşusu Yunanistan ile Truman Doktrininden yararlanarak SSCB'ye karşı pozisyonunu belli etmiştir. Bu doktrinin yetersiz olduğunu bilen Türkiye Marshall Planından yararlanarak Kuzey Atlantik Paktına üyelik başvurusunda bulunmuştur. SSCB karşıtı tüm oluşum ve gruplarda yer alan Türkiye 25 Haziran 1950'de Uzak Doğu'da başlayan Soğuk Savaşın ilk sıcak savaşında Birleşmiş Milletlere her türlü vazifeye hazır olduğunu bildirmiştir. Birleşmiş Milletlerin Kore'ye yardım çağrısı karşısında Türkiye bir tugay düzeyinde askeri personelini Kore'de görevlendirmiştir. Türkiye'nin gönderdiği ilk üç kafile askerleri bir fiil sıcak çatışmalarda yer alarak Sosyal Bilgiler Dersinde yer alan değerlerin somut örneklerini oluşturmuşlardır. Türk askerinin Kunuri, Kumyangjangni, Kumkale, Yıldıztepe, Wegas, Elko ve Karson, Doğu ve Batı Berlin cepheleri ve mevziilerinde verdiği başarılı mücadeleler Kore topraklarına barışın gelmesinde unutulmayacak katkılar sağlayarak derin izler bırakmıştır.
Özet (Çeviri)
After the World war 2, a process of blocking and polorization has started all around the world. In that process Turkey has always been valuable be cause of its geographical location. USSR (union of souiet socialist Republics) understanding this fact , had some demands from Turkey. Turkey expressed the impossiblty of those demands by sending diplomatic notes. During that time, Turkey showed its position against USSR by benefiting from Truman doctrin with its neighboring country, Greece. Turkey knowing that doctrin was useless, applied for a membership to Atlantic treaty by benefiting from Marshall Plan. Turkey, taking its place aside all groups and formations against USSR, reported to United Nations that it was on call for any duty in the first hot war which started in far East on the 25th July, 1950. In return for UN's call for aid to Korea, Turkey charged about a bridgade of military peronal in Korea. First three caravans of soldiers sent by Turkey set a precedent of conerete examples for valves in social studies classes y actively skirmishing in close combats. Turkish soldiers' successful combats in ront lines and emplacements of Kunuri, Kumyngjagni, Kumkale, Yıldıztepe, Wegas, Elko, Karson, East and Wesst Berlin have left unforgettable marks by contributing to bring peace to Korea lands.