Memur kavramı
The Concept of civil service
  1. Tez No: 54504
  2. Yazar: ERDAL EREN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CAHİT EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
TEZ ÖZETİ Eren, Erdal :“Memurluk Kavramı”Yüksek Lisans Tezi (Danışman Yrd.Doç.Dr. Cahit EMRE),s. 201“Memurluk Kavramı”konulu bu çalışmada, memurluk kavramının özünü teşkil eden siyasal, hukuksal ve toplumsal ilişkiler açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışmada, memurluğun tarihçesi, siyaset biliminin verileri açısından değerlendirilerek, memur adı verilen insanların, ilk ortaya çıkışları, siyasal iktidarın ortaya çıkışı ile ilişkilendirilmiştir. Memurluk statüsüne ilişkin incelemede ise, memur kavramının özünü teşkil eden ilişki açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Devlet-memur ilişkisi başlığı altında hukuksal ilişki ve ilişkinin gelişimi irdelenmiş ve memurluk kavramının kökeninde“kamu hizmeti”kavramından daha özel bir anlam taşıyan“kamu görevi”kavramının yer aldığı saptanmıştır. Memurların, vatandaşlarla ilişkilerinde olduğu kadar, siyasetle ilişkilerinin belirlenmesinde ve anlaşılmasında kamu görevi ölçütünün geçerliliği ortaya çıkmaktadır. Böylelikle memurlar kamu hizmeti gören fakat kamu görevi yapmayan, diğer personel kategorilerinden de ayrılabilmektedir.Çalışmanın ikinci bölümünde, Türkiye'deki memurluk statüsü incelenmiştir. Bu bölümde Türk Anayasaları ndaki memurluk kavramı ve statüsüne ilişkin hükümlerin yanısıra memurluk statüsünü belirleyen belli başlı yasal düzenlemeler incelenmiştir. Ayrıca, ikinci bölümün sonunda Türkiye'de memurların hak, ödev ve yasakları ayrı ayrı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Eren Erdal: The concept of“Civil Service”Post Graduate thesis (Advisor; Assoc.Prof.Dr. Cahit Emre), p.p. 201 s. The main objective of this study, titled“The concept of Civil Service”is to put forward the political, legal and social relations that constitute the spirit of the concept of“Civil Service”. The history of civil service has been evaluated in terms of the data available on the history of politics and a comparative study has been introduced between the emerge of the people called“Civil Servants”and of the political power to show the relation between them. In the study carried out on the status quo of civil servants, it has Been tried to reveal the legal relation which constitutes the spirit of civil servant concept. Under the title of State-Civil Servant Relations, the legal relations and the development of this relation have been researched and it is established that in the roots of“Civil Servant”concept, there has been“Public Task”concept which has a more special meaning. The validity of public task scale comes out in the determining and understanding of the relations of civil servants with the citizens, as well as in defining their political relations. Thus, the quality and duties of civil servants can be differed from the other personnel categories who actually does public duty but does not carry out public task. In the second part of the study, The status quo of civil servants in Turkey has been examined. In this section, along with the provisions related with civil servant concept and status quo in the Turkish Constitutions, the major legal arrangements that define the civil servant status quo, have been examined. Furthermore, at the end of the second section, the rights, duties and prohibitions of civil servants in Turkey are indicated in detail separately.