Adölesanlarda fazla kilo ve obeziteyle ilişkili faktörler ve kilo kontrolü uygulamaları
Weight control practices in adolescents and factors related with over weight and obesity
- Tez No: 545048
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amaç:Bu çalışma, adölesanlarda fazla kilo ve obeziteyle ilişkili faktörleri ve kilo kontrolü uygulamalarını belirlemek amacıyla planlandı. Method: Bu tanımlayıcı çalışma, 14-18 yaşları arasındaki 900 lise öğrencisi ile yapıldı. Veriler sosyodemografik özellikler ve kilo kontrolü ile ilgili sorular içeren anket formu, Fiziksel Aktivite Ölçeği, Bergen Uykusuzluk Ölçeği, Yeme Tutumu Testi ve boy-kilo ölçümü yapılarak toplandı. Bulgular: Bu çalışmada, adölesanların %9,1'inin fazla kilolu, %8,2'sinin obez olduğu bulundu. Kilolu- obez olan adölesanların %87,7'sinin ve normal kiloluların %47,1'inin kilo vermek istediği tespit edildi. Kilo kontrolü yaptığını belirten adölesanların %70,4'ünün egzersiz yaptığı, %63,6'sının sıvı tüketimini arttırdığı, % 36,1'inin kalori kontrolü yaptığı, %16,6'sının kilo kaybetmek için diyet takviyesi kullandığı belirlendi. Fazla kilo ve obeziteyle ilişkili faktörlerin kız adölesanlarda; lisenin türü, ailede şişman birey bulunma, kilo vermeyi isteme, ayakta atıştırma, öfkeli olumsuz ruh halinde ve düzensiz yemek tüketme, erkek öğrencilerde ise; kilo vermeyi isteme, tv izlerken, çalışırken yemek yeme, ayakta atıştırma, akşam geç vakit yemek yeme ve uykusuzluk olduğu belirlendi. Sonuç: Bu çalışmada adölesanların hemen hemen hepsi kilo kontrolü yapmak istemesine rağmen kilolu ve obez öğrenci prevalansı oldukça yüksek bulundu. Ayrıca sağlıksız kilo kontrol çabaları olan öğrenciler olduğu belirlendi. Bu sonuçlar doğrultusunda okul hemşirelerinin obezite önleme ve sağlıklı kilo kontrol programları yapmaları ve programların etkilerini araştırmalarla değerlendirmeleri önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to determine the weight control practices and the factors related to over-weight-obesity in adolescents. Method: This descriptive study was conducted with 900 high school students aged between 14-18. The data were collected by using an introductory form including questions about socio-demographic characteristics and weight control, eating attitude test (EAT-26), the Physical Activity Questionnaire for Older Children, Bergen Insomnia Scale and height-weight. Results: In this study, it was found that 9,1% of the adolescents were overweight, 8,2% of them were obese. It was determined that 87,7% of the overweight and obese adolescents and 47,1% of the normal weight wanted to lose weight.70,4% of the adolescents who stated that they exercise for weight control, 63,6% of the adolescents stated that they did calorie control and 16,6% of them stated that they used dietary supplements to lose weight.Overweight and obesity-related factors in adolescents are considered as such;type of the school,having obese individuals in family,want to lose weight,standing snack,irregular meal times and consuming irregular meals out of frustration.In male adolescents desire to lose weight,having irregular meals,eating while watching tv or studying and late night snacks are considered to be the main factors. Conclusion: In this study, the prevalence of overweight and obese students was found to be quite high,although almost all adolescents wanted to have control weight.It was also determined that some students have unhealthy weight control efforts.In line with these results,it can be suggested that school nurses conduct obesity prevention and healthy weight control programs and evaluate the effects of programs with research