Osman Nuri Peremeci'nin hayatı, eserleri ve ecdâd tarihi adlı eserinin transkripsiyonu
  1. Tez No: 545083
  2. Yazar: EYYUP BOZLAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY BOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Ecdâd Tarihi, Türklerin ilk devirlerinden başlayarak Osmanlı Devleti'nin kuruluş serüveni, yükseliş, duraklama, yıkılma ve birinci dünya savaşı sonrasında Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması dönemine kadar olan süreci krolonojik olarak ele almış bir eserdir. Eserin dili Osmanlıca olup Bulgaristan rüştiye mekteplerinde tarih kitabı olarak okutulmuştur. Anlatımı öğretici ve faydacı bir tarzdadır. Eserin amacı Bulgaristan rüştiye mekteplerinde okuyan Müslüman çocuklara kendi geçmişleri ile alakalı farkındalık kazandırmaktır. Tarihin bizzat kendi babalarının, dedelerinin tarihi olduğunu söyleyen Osman Nuri, bu durumu eserde vurgulu bir şekilde zikretmiştir. Osman Nuri, Ecdâd Tarihi adlı eseri Türklerin geldiği memleketleri de kapsayacak şekilde ele almış ve bunun yanında coğrafya bilgilerine de yer vermiştir. Kendisi arzu etmese bile padişahları silsile halinde anlatmıştır. Diğer eserlerine nazaran daha ağır dil kullanan Peremeci, birçok yerde objektifliğinin yanında duygusal anlatım tarzı ile farklı bir yöntem ortaya koymuştur. Bulgaristan'dan Türkiye'ye iltica eden ve Edirne'ye büyük hizmetlerde bulunan Osman Nuri Peremeci'nin Ecdâd Tarihi adlı eserini gün yüzüne çıkarmaya çalıştık. Tezimizin bu anlamdailim dünyasına faydalı olacağı kanaatindeyiz. Anahtar Kelimeler Peremeci, Ecdâd, Tarih, Edirne, Osmanlı.
Özet (Çeviri)
The history of Ancestors(Ecdâd Tarihi) is a work that took the process from the first periods of the Turks to the period of Ottoman Empire's establishment, rising, stagnation and collapse and the Republic of Turkey's establishment after the first World War. The language of the work is Ottoman and was read as a history book in the middle schools of Bulgaria. The narration is instructive and useful. The aim of the work is to raise awareness about their past for Muslim children studying in the secondary schools of Bulgaria. Osman Nuri, who said that history itself was the history of his own fathers and grandfathers, emphasized this situation in the work. Osman Nuri took his work the History of Ancestors (Ecdâd Tarihi) to cover the countries where the Turks came from, and also included geography information. By the History of the Ancestors(Ecdâd Tarihi) Osman Nuri dealt with the countries that the Turks came from and also included geography information. Even if he did not desire, he told the Sultans in series. Peremeci, who uses heavier language than other works, has put forward a different method with emotional expression style in many places besides objectivity. We tried to uncover the Ecdad history of Osman Nuri Peremeci, who defected from Bulgaria to Turkey and served great services to Edirne. We believe that our thesis will be beneficial to the world of Science in this sense. Keywords Peremeci, Ecdâd, History, Edirne, Ottoman.