Turizm fakültesi öğrencilerinin Rusça öğrenmeye karşı tutumları
Attitudes of students of tourism faculty towards learning Russian
  1. Tez No: 545082
  2. Yazar: SHADİYAM GOZHALIMOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHARREM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Turizm sektörü, gün geçtikçe gelişen ve ülkenin ekonomisine yüksek derecede katkı sağlayan bir aktivitedir. Bu sektörün sürdürülmesi ve ilerlemesi için yabancı dil bilgisinin oldukça gerekli olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Turizm eğitimi veren orta ve yükseköğretim kurumlarında yabancı dil seçenekleri her gün artmakta ve öğrenimi daha ağır basmaktadır. Bu dillerden biri de Rusça'dır. Eski Sovyet Birliğinin parçalanması sonrası da hâlâ 15 ülkede önemini yitirmeyen ve konuşulmakta olan Rusça, Türkiye Cumhuriyetine en çok turist gönderen Rusya Federasyonu'nun devlet dilidir. Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi de Rusça eğitimi vermektedir ve öğrenimine oldukça özen göstermektedir. Bu çalışma kapsamında Turizm Fakültesi öğrencilerinin genel yabancı dil öğrenimine karşı tutumlarının araştırılması hedeflenmiştir. Bu bağlamdan yola çıkarak, tam hedef noktası Rusça olarak belirlenmiştir. Çalışma; Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi öğrencilerinin Rusça öğrenmeye karşı bilişsel, duyuşsal ve davranışsal tutumlarını ölçmek amacıyla hazırlanmıştır. Ayrıca, bu çalışmada katılımcıların cinsiyet, yaş, bölüm, sınıf ve haftalık Rusça öğrenmeye ayırdıkları süre gibi demografik bilgilerinin de araştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırmanın bilgileri, nicel araştırma yöntemlerinden anket uygulaması tekniği ile elde edilmiştir. Çalışmanın örneklemini ise, Turizm Fakültesinde eğitim alan Turizm ve Otel İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümlerinden toplam 308 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın sonucunda ise Turizm Fakültesi öğrencilerinin Rusça ve yabancı dil öğrenmeye karşı tutumlarının oldukça olumlu görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bu çalışmadan çıkan bir diğer sonuç ise, katılımcıların dil öğrenirken en çok istedikleri ve kendilerini en çok motive ettiren sebebin Rusça'yı çok iyi derecede konuşabilmek olduğu anlaşılmıştır. Verilеrin аnalizi için Fаktör Аnalizi kullanılmıştır. Verilerin analizi %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır. Tüm bu istаtistiksеl işlеmler SPSS v22.0 prоgramı аracılığıyla gerçеkleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tourism is an activity which developing day by day and contributes to the economy of the country. It is an inevitable fact that knowledge of foreign languages is quite necessary for the continuation and progress of this sector. Foreign language options are increasing day by day in the middle and high schools that provide tourism education. Russian language is one of them. Russian is still protecting its important and being spoken in 15 countries even after the disintegration of the former Soviet Union and it is the state language of Russian Federation which sends the most tourists to the Republic of Turkey. The Faculty of Tourism of Kastamonu University also gives Russian education and pays attention to its education. This study researches Tourism Faculty students' attitudes towards learning Russian in terms of cognitive, affective, and behavioral components. It is also aimed to investigate demographic information such as gender, age, department, class, and students' weekly spending time on learning Russian language. This study was conducted by questionnaire. A total of 308 students from Kastamonu University Faculty of Tourism participated to the questionnaire. As a result of the research, it was revealed that the attitudes of the students of Tourism Faculty towards learning Russian and foreign language were quite positive. Another result of this study was that participants wanted to speak Russian very well and the reason which motivated them was to speak Russian fluently. The Factor Analysys were used for the analyses of the data. Data were analyzed with 95% confidence level. All these procedures were implemented with the SPSS v22.0.