Kadastro Kanunundan dağan sınırlandırma ve tespite ilişkin davalar
The lawsuits related with limitations and determinations aristing from Cadastral Law
- Tez No: 54509
- Danışmanlar: PROF. DR. EJDER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kadastro Kanunundan Doğan Sınırlandırma ve Tesbite İlişkin Davalar Medeni Kanunun öngördüğü tapu sicili sistemini kurmak için, taşınmazların sınırlarının arz ve harita üzerinde belirtilmesi ve hukuki durumlarının tespit edilmesi gerekir. Bu işlemleri, kadastro ekibi yürütür. Kadastro komisyonu ise, kadastro ekibinin çözümleyemediği konuları ve itirazları inceleyen bir üst merciidir. Kadastro ekibi, kadastro tutanaklarını düzenlerken yani taşınmazın geometrik ve hukuki durumunu belirlerken uyuşmazlıklar çıkabilir. Bu uyu ş mazi ı ki arın bir kısmını kadastro komisyonu çözer. Komisyon kendisini yetkisiz gördüğü hallerde ise, uyuşmazlıkları kadastro mahkemesine devreder. Komisyon, kararlarını askı ilanı ile ilgililerine duyurur. Askı ilanları şahsen tebliğ mahiyetindedir. 30 günlük askı ilan süresi içinde, komisyon kararma itirazı olanlar kadastro mahkemesinde dava açabilir. Bu süre içinde dava açılmadığı takdirde kadastro tutanaklarındaki sınırlandırma ve tespitler kesinleşir. Artık kadastro mahkemesinde dava açılamaz; ancak genel mahkemelerde 10 yıllık hak düşürücü süre içinde dava açılabilir. Taşınmazların sınırlarının ve hak sahiplerinin belirlenmesi sırasında ortaya çıkan uyuşmazlıkların kadastro mahkemesine geliş yollarının bir diğeri; davanın mahalli hukuk mahkemesi tarafından kadastro mahkemesine devredilmesi dir. Kadastro tutanağı düzenlendiği andan itibaren o taşınmazla ilgili davaya yalnızca kadastro mahkemesi bakabilir. Kadastro davalarında yargılama usulü Kanun gereği özellik arz eder. Kadastro hakimi ilk duruşma gününü ve hükmü taraflara re' sen tebliğ eder. Kadastro komisyonlarından gönderilen tutanaklar ile mahalli mahkemeden devredilen dosyaların muhtevasından malik tespiti yapılamadığı veya dava açan mirasçıların dışında başka mirasçıların da bulunduğu anlaşıldığı takdirde, hakim re' sen araştırma yapar. Askı ilan süresi içinde açılan davalarda ise, re' sen araştırma ilkesi değil, taraflarca hazırlama ilkesi geçerlidir. Bunların yanı sıra, kadastro mahkemesinde gelmeyen tarafın yokluğunda duruşma yapılır. Taraflardan hiç biri gelmez ise, dosya işlemden kaldırılmaz. Bir mirasçı diğerinin muvafakati olmadan dava açabilir. Ayrıca kadastro mahkemeleri adli tatile de tabi değildir.
Özet (Çeviri)
N The Lawsuits Related With Limitations and Determinations Arising From Cadastral Law To establish the system of land registration, envisaged by the Gvil Law it is necessary to chart the borders of the immovables and to establish their legal states. These operations are executed by the cadastral shift Whereas the cadastral commission is a superior competent authority, investigating the subjects and objections which will be analysed by the cadastral shift. When the cadaslral shift puts in order the cadastral protokols, i.e. it fixes the geometrical and legal state of the immovable (real estate), there may appear some conflicts. Some of them are solved by the cadastral commission. In the cases when the commission is in opinion that it is not competent, it transfers these conflicts to the cadastral court. Thereupon the commission notifies officially its decisions to whom it may concern. The advertisrnents have a character of personal made comrnurücations. These who have an objection against the decision of the commission, in a term of 30 days of advem'sment may appeal to the court In the case when there is not any claim applicated to the cadastral court the limitations and determinations become definite. After that it is not possible to bring a suit in the cadastral court; but it is possible to appeal to the general courts in a term of 10 years only with an aim to annul the limitations and detenninations. The other way of taking into consideration Hie conflicts appearing in the process of fixing the borders of the immovables and persons intitled in the cadastral court is the assignment of the suit by the local court to the cadastral court. From the. moment öf putting in order the cadastral protocol only the cadastral court may deal with the suits related with the immovable. As required by the law there are some- peculiarities in the lawsuits procedure in the cadastral suits. The cadastral judge cornmunicates the first court sitting and the juridical sentence to the parties directly. In the cases when the owner is not fixed by the content of the dossiers transfered by the local courts and protocols sended by the cadastral commissions or when it is evident that there are inheritors apart from the inheritors having thought a suit, the judge make an investigation on his own initiative. Whereas in the cases of suits brought in the term of advertisments it is not the on one's own initiative investigation principle but the principle of preparation by the parties that is valid. Finally it is possible to execute a court session in the absence of the party not presented in the cadastral court. If nobody of the parties is presented in the court the dossier can not be drawn from the proceeding. Anyone of the inheritors may bring a suit without the consent of the other inheritors. In addition the cadastral courts are not subjected to the close for a holiday. ^ Q ^gBİiiETİI OTSU.»