Tokat şehrinde esnaf teşkilatına dair bir araştırma (1772-1779)
  1. Tez No: 54510
  2. Yazar: MEHTAP ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Osmanlı şehirlerinde iktisadi hayatın temelini teşkil eden esnaf teşkilatı, şehir nüfusunun da büyük bir bölümünü, oluşturuyordu. Bilindiği gibi esnaf teşkilatı, Xm. ve XTV. yüzyılarda fütüvvet prensiplerini benimseyen“Ahi Teşkilatının bir devamı niteliğindedir. Osmanlı döneminde esnaf yöneticisi önceleri, ”Şeyh“ adı ile bilinirken, sonraları ”Kethüda“ adıyla bilinmeye başlanmıştır. ”Kethüda“ önceleri ”Ahi“ olarak bilinen esnaf liderinin Osmanlı dönemindeki söyleniş biçimi olarak karşımıza çıkar. Nitekim bazı Osmanlı şehirlerinde ”Ahi“ ve ”Şeyh“ kelimelerinin esnaflar tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Tokat' da esnaf teşekküllerinin yönetim kadroları içinde ”Ahi“ ve ”Şeyh" adıyla anılan esnaflara da rastlanmaktadır. Biz bu çalışmamızda, Eskiçağlardan beri Anadolu'nun önemli bir yerleşim merkezi ve ulaşım kavşağı olan Tokat şehrindeki esnaf teşekküllerinin iktisadi ve sosyal hayat açısından önemini vurgulamaya çalıştık ve Tokat'ın diğer Anadolu şehirleri arasındaki iktisadi durumunun önemini belirttik. 48
Özet (Çeviri)
SUMMARY Craftsmen organisations, which used to form the basis of economy in the Ottoman cities, was also forming the greatest part of the city population. As is known, the craftsmen organisation was the continuation of“Ahi”organisation which adopted“fıitüvvet”principles in the XIII. and XIV. centuries. In the Ottoman time, the craftsmen governor was know as“Şeyh”in the beginning; however, he was caled“Kethüda”later:“Kethüda”replaced the term“Ahi”which was previously used for the craftsmen leader. It is known taht“ahi”and“Şeyh”terms were practiced by the craftsmen in some of the Otoman cities. In Tokat, for example, there used to be some craftsmen known as“Ahi”and“Şeyh”among the governers of craftsmen organisations. The purpose of this study is to emphasize the nole of craftsmen organisations in terms of economic and social life in Tokat, which has been an outstanding place for its location and being a transportation centre since the ancient times. We also tried to point out Tokat's economic importance among the other Anatolian cities. 49