Farklı açlık tokluk besleme döngülerinin kaynak alabalığı (Salvelinus fontinalis)'nın büyüme performansına etkileri
The effects of different cycles of starvation and refeeding on growth of brook trout (Salvelinus fontinalis)
  1. Tez No: 545117
  2. Yazar: ALİ GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu deneme kaynak alabalığı (Salvelinus fontinalis)'nın farklı açlık tokluk döngülerinin büyüme performansına etkilerini araştırmak için planlanmıştır. Ortalama başlangıç ağırlığı 5,07±0,15 g olan 360 adet yavru kaynak alabalıkları 4 grup halinde (Kontrol K grubu; A grubu; B grubu, C grubu) 3 tekerrürlü olacak şekilde her tanka 30 adet balık konulmuştur. Gruplara yemleme programına uygun olarak vücut ağırlıklarının % 5'i kadar yemleme yapılmıştır. K grubu her gün; A grubu 1gün aç 1 gün tok; B grubu 1 gün aç 2 gün tok; C grubu 1 gün aç 3 gün tok olacak şekilde 84 gün boyunca yemlenmiştir. Deneme periyodu boyunca en yüksek su sıcaklığı 15°C en düşük su sıcaklığı 6°C ölçülmüş ortalama su sıcaklığı ise 10,99±1,69 °C olarak belirlenmiştir. Deneme sonu itibari ile en yüksek son ağırlık (Ws) 40,53±1,36 (P0,05) C grubunda, en düşük Ws 33,31±1,19 ve TBK 1,02±0,04 olarak A grubunda tespit edilmiştir. Spesifik Büyüme oranlarında ise K, A ve B grupları arasında istatistiki bir fark bulunmazken (P>0,05), en düşük değer 2,22±0,05 ile A grubunda tespit edilmiştir. En iyi Yem Değerlendirme Oranı (YDO) 1,12 ile A grubunda elde edilmiştir. Hepatosomatik İndeks (HSİ) değeri 2,10±0,34 ile en yüksek C grubunda bulunmuştur (P>0,05).
Özet (Çeviri)
This research was set up to investigate the effects of different fasting cycles of brook trout (Salvelinus fontinalis) on the growth performance. In total, 360 fry with an average initial weight of 5.07±0.15 g were stocked in 4 groups (Control group K, Group A, Group B and Group C) consisting of 30 fish per group in triplicated format. Groups were fed by %5 of their body weight in accordance with the feeding program. The feeding regime was established as every day in the control group while group A 1 day non-feeding 1 day feeding, group B 1 day non-feeding 2 days feeding, group C 1 day non-feeding 3 days feeding and the trial was carried out for 84 days. The average water temperature was detected as 10.99±1.69 °C throughout the experiment period with 15 °C and 6 °C for maximum and minimum temperatures, respectively. The highest Final Weight (WF) and the Thermal Growth Coefficient (TGC) was measured as 40.53±1.36 (P0.05) in group C and the lowest as 33.31±1.19 and 1.02±0.04 in group A, respectively at the end of the trial. There were no statistical differences among groups K, A and B (P>0.05) in terms of Specific Growth Rate, while the lowest value was in group A as 2.22±0.05. The best Feed Conversion Rate (FCR) was measured in group A as 1.12. The Hepatosomatic Index was found to be 2.10±0.34, as highest value in group C (P>0.05).